Wakacyjne szlaki "Świeradowskich Orłów". Tradycyjne spotkanie Ludzi Gór na Śnieżce

Tradycyjnie, dnia 10 sierpnia, ratownicy górscy, przewodnicy, straż graniczna, strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego oraz inni pielgrzymi wyruszają na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę, by wziąć udział w mszy odpustowej odprawianej w 330 letniej kaplicy pw. św. Wawrzyńca.

Już od pięciu lat w uroczystości uczestniczy grupa członków i sympatyków SKKT PTTK "Świeradowskie Orły" z Oddziału PTTK "Ziemi Lwóweckiej" w Lwówku Śląskim.

Tegoroczna ekipa składała się z 40 osób (w wieku od 4 do 80 lat), grupa pomimo padającego deszczu i mało optymistycznej prognozy pogody o godz. 7 rano wyjechała ze Świeradowa do Karpacza.

Trzydziestu najaktywniejszych zdecydowało się na udział w pieszej pielgrzymce prowadzonej na szczyt od Świątyni Wang przez kapelana GOPR ks. Michała Gołąba, natomiast 10 osób wjechało wyciągiem krzesełkowym na Kopę (1340 m n.p.m.), ale na szczyt "Królowej" Sudetów (1602 m n.p.m.) i tak wszyscy musieli dojść pieszo.

Śnieżka przywitała turystów deszczem, temperaturą ok. 3°C i silnym wiatrem potęgującym uczucie chłodu. Liczne grono wiernych z Polski, Czech i Niemiec o godz. 12.00, zgromadziło się wokół kaplicy, w której w asyście 25 księży mszę koncelebrował biskup z Hradec Kralove Jan Vokal i biskup legnicki Stefan Cichy. W uroczystości brali udział także politycy dzięki którym w 2000 roku kaplica została gruntownie wyremontowana, a w 2010 przeprowadzono renowację fresków: Jerzy Pokój – przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego, Jacek Włodyga - starosta Powiatu Jeleniogórskiego oraz sympatycy obchodów Dnia Przewodnika Andrzej Raj – dyrektor KPN i prezydent Czech - Vaclav Klaus.
Przed zakończeniem nabożeństwa postanowiliśmy zejść ze szczytu do Schroniska Górskiego "Śląski Domu", a następnie GSS im. M. Orłowicza przez Kocioł Łomniczki do Karpacza zatrzymując się przy symbolicznym cmentarzyku "Ofiar Gór", gdzie chwilą ciszy uczciliśmy pamięć tych, którzy zginęli tragicznie w górach, jak i osób, które wniosły wiele wkładu w rozwój turystyki w Karkonoszach, dla których czasami góry były drugim domem.
Pozwoliliśmy sobie także na krótki odpoczynek w niepowtarzalnym Schronisku "Nad Łomniczką", w którym zatrzymał się czas; brak światła, wygód na miarę standardów XXI wieku, niedogodności rekompensują fantastyczne naleśniki z jagodami, jabłkami lub wiśniami, a miła obsługa to zachęta do odwiedzenia tego urokliwego miejsca.

Za rok kolejne spotkanie na Śnieżce i msza odpustowa o godz. 12.00., na której nas nie zabraknie.

A Ciebie?

Organizatorzy wyjazdu serdecznie dziękują księdzu proboszczowi Franciszkowi Molskiemu za pomoc w rekrutacji uczestników wyjazdu.

Teresa Fierkowicz

Opiekun SKKT PTTK "Świeradowskie Orły"