Pierwsze wyróżnienia tytułem i medalem PTTK "Nauczyciel Kraju Ojczystego" wręczone

Wśród turystów skupionych w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, są Ci dla których turystyka jest czymś więcej niż tylko zwykłą wędrówką. W uznaniu szczególnych zasług nauczycieli oraz innych osób prowadzących systematyczną pracę edukacyjno-wychowawczą w środowisku i na rzecz dzieci i młodzieży, upowszechniającą turystykę i krajoznawstwo, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze ustanowiło wyróżnienie honorowe w postaci tytułu i medalu „Nauczyciel Kraju Ojczystego”.

Medal Nauczyciel Kraju Ojczystego

W roku 2011 pierwsze wyróżnienia otrzymało 52 osoby, pochodzące z terenu całego kraju. Są to zarówno osoby czynne zawodowo, nauczyciele i pedagodzy cały czas prowadzący na szlaki młodych turystów. Są w tym gronie również Ci, którzy obecnie są emerytami, ale przez długie lata swojej pracy, wychowywali młodzież do polskości poprzez turystykę i krajoznawstwo. Wszyscy oni uczyli i uczą również "poza ławką szkolną". Ich wychowankom szkoła zawsze kojarzy się z pasją. Pasją która pozostaje na całe życie.

Oficjalna uroczystość miała miejsce w dniu 20 września 2011 roku w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Zebranych przywitała Pani Katarzyna Hall - Minister Edukacji Narodowej. W swoim wystąpieniu podkreśliła m.in., że "Nauczyciele Kraju Ojczystego" w sposób szczególny promują postawy obywatelskie, dlatego ich obecność w szkołach jest tak istotna. O roli, zadaniach i dokonaniach PTTK w wychowywaniu młodych Polaków do turystyki w swoim wystąpieniu mówił Kol. Lech Drożdżyński - Prezes Zarządu Głównego PTTK.

Wszystkim wyróżnionym, stosowne listy gratulacyjne wręczyła Minister Edukacji Narodowej Pani Katarzyna Hall wraz z Panem Mirosławem Sielatyckim - Podsekretarzem Stanu MEN. Medale "Nauczyciela Kraju Ojczystego" wręczał Prezes Zarządu Głównego PTTK Kol. Lech Drożdżyński. Sylwetki wyróżnionych osób przedstawił Sekretarz Generalny ZG PTTK Kol. Andrzej Gordon.

Wyróżnienie z numerem pierwszym, w uznaniu całokształtu swoich dokonań, otrzymał prof. dr hab. Kazimierz Denek, któremu zawdzięczamy sformułowanie, będące nazwą medalu. Pozostałe medale zostały wręczone w kolejności alfabetycznej. Zrobiono jednak jeden wyjątek. Ostatnią uhonorowaną w tym dniu osobą był Kol. Andrzej Gordon. Zarząd Główny PTTK nadał mu medal "Nauczyciela Kraju Ojczystego" w uznaniu zasług, w podziękowaniu za dziesięciolecia pracy na rzecz najmłodszych pokoleń polskich turystów i członków PTTK oraz autorskie pomysły w tym zakresie. Sylwetkę Kol. Andrzeja Gordona przybliżył Wiceprezes ZG PTTK Kol. Roman Bargieł.

Na liście osób wyróżnionych po raz pierwszy, znaleźli się nauczyciele związani z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych, Związkiem Harcerstwa Polskiego. Wyróżnione zostały również takie osoby które swoją codzienną pracę z dziećmi i młodzieżą prowadzą całkowicie samodzielnie, uczestnicząc w działaniach poszczególnych organizacji pozarządowych. Wielu z nich było opiekunami laureatów szczebla centralnego, inicjatyw kierowanych do dzieci i młodzieży:
- Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajmy Ojcowiznę"
- Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK
- Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego

Inicjatywa ustanowienia przez PTTK tytułu i odznaczenia "Nauczyciel Kraju Ojczystego", znakomicie koresponduje z ogłoszeniem przez Minister Edukacji Narodowej Panią Katarzynę Hall roku szkolnego 2011/2012 Rokiem Szkoły z Pasją.

W spotkaniu w MEN uczestniczyli również Pan Jarosław Jankowski - Dyrektor Departamentu Młodzieży i Organizacji Pozarządowych MEN, Pani Katarzyna Tyczka - Główny specjalista, Departamentu Młodzieży i Organizacji Pozarządowych MEN, Kol. Piotr Niewiadomski - członek ZG PTTK, Kol. Jolanta Śledzińska - Sekretarz ZG PTTK ds. Promocji i Kontaktów Zewnętrznych, Kol. Robert Mazurek - Przewodniczący Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej ZG PTTK, Kol. Włodzimierz Majdewicz - autor projektu medalu "Nauczyciel Kraju Ojczystego", Kol. Stanisław Łuć - Przewodniczący Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK, autor publikacji wręczanej wyróżnionym "Przewodnik po Mazowszu śladami Jana Pawła II", Kol. Elżbieta Matusiak-Gordon - sekretarz redakcji kwartalnika "Gościniec PTTK", Andrzej Wielocha - gł. specjalista ds. wydawnictw i promocji ZG PTTK, Paweł Zań - gł. specjalista ds. inicjatyw programowych ZG PTTK.

Lista wyróżnionych w kolejności nadanych medali.
1. Kazimierz Denek, Poznań
50. Andrzej Wasilewski, Lublin
51. Michał Wieczorek, Rybnik
52. Bronisław Zathey, Wrocław

Galeria zdjęć z uroczystości, autor Andrzej Wielocha. Większe zdjęcia możliwe do pobrania, po kliknięciu na dane zdjęcie.

Galeria zdjęć z uroczystości, autor Zbigniew Szmidt.

Relacja filmowa z uroczystości: