Polsko-Węgierska współpraca SKKT PTTK "Compass"

Polak Węgier dwa bratanki, czyli o współpracy młodzieży małopolskiej i węgierskiej.

Pomysł na współpracę SKKT PTTK "Compass" z młodzieżą węgierską narodził się po podpisaniu umowy partnerskiej pomiędzy samorządami miast: Zakliczyn i Jaszfenyszoru. Dzięki corocznym odwiedzinom młodzież uczy sie działania w grupie oraz tolerancji dla innych kultur.

W ramach współpracy młodzież z Węgier uczestniczy w listopadzie w Sztafecie Pamięci (od 2006 r.), a w ramach rewizyty małopolanie uczestniczą w maju w Turnieju Łuczniczym Jasz.

Sztafeta Pamięci organizowana jest od 9 lat przez SKKT PTTK "Compass" działające przy Gimnazjum w Zakliczynie przy współudziale wielu instytucji.

W sztafecie obok siebie biegną nie tylko członkowie koła, chętni uczniowie z naszego gimnazjum, ale także młodzież z innych małopolskich szkół, a od 5 lat dołączyłą do sztafety młodzież z Węgier.

Każdego roku 11 listopada uczestnicy sztafety odwiedzają cmentarz nr 171 w Łowczówku, na którym znajdują się mogiły poległych żołnierzy I Brygady Legionów Polskich oraz przebiegają trasę:

• Łowczówek - Rychwałd - Lubcza Szczepanowska - Lubinka - Janowice –Zakliczyn (23 km)

Sztafeta kończy się przy grobie mjr Kuby Bojarskiego na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie gdzie uroczyście złożony jest wieniec wykonany przez młodzież z naszej szkoły.

Major Bojarski został śmiertelnie ranny pod Łowczówkiem w wigilię Bożego Narodzenia w 1914 r. Mieszczanie z Zakliczyna ufundowali mu 10 lat później pomnik.

Uczestnicy biegną sztafetą około 3 km na trasie liczącej 23km i zapalają na cmentarzach światełka pamięci. Co roku przybywa uczestników, którzy przebiegają cały dystans traktując Sztafetę jako półmaraton.

Inicjatywa ta jest koordynowana przez Janusza Flakowicza, opiekuna SKKT PTTK "Compass" z Zakliczyna.
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. tel. 696992339, 399266786