III Ogólnopolskie Forum Młodzieżowych Liderów Turystyki Elbląg 2013

W dniach 6 do 9 czerwca 2013r. w Elblągu odbywało się III Ogólnopolskie Forum Młodzieżowych Liderów Turystyki, w ramach którego odbyło się szkolenie młodzieżowych liderów turystyki oraz finał centralny XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK.
Były to niezapomniane cztery dni, pełne zmagań, wykładów, dyskusji i ciekawych spotkań.

Cieszę się, iż podczas szkolenia młodzieżowych liderów turystyki, że w jednym miejscu spotkało się 49 osób, którym nie obca jest turystyka i krajoznawstwo oraz PTTK, ZHP. Mimo swego młodego wieku, nie zrażają się trudnościami w realizowaniu zadań turystycznych i chcą poszerzać swoją wiedzę oraz doskonalić umiejętności.

W trakcie czterech szkoleniowych dni wysłuchaliśmy wykładów na temat prawnych regulacji turystyki, pierwszej pomocy (z której mieliśmy egzamin - wszyscy zdali :), NGO (czyli tzw. trzeciego sektora – o działalności organizacji pozarządowych i wolontariacie utrwalaliśmy naszą wiedzę grając w „Grę obywatelską”), oraz chyba jeden z najciekawszych kursów - obsługa GPS, przy okazji poznaliśmy grę terenową geocaching. Zabawa polega na odnajdywaniu pudełek/skrytej za pomocą GPS. Skrzynki kryją różne przedmioty zostawione przez poszukiwaczy, a co najważniejsze książeczkę, w której wpisuje się odwiedziny, tzw. logobook. Organizatorzy przygotowali nam bogaty program, w którym nie zabrakło marszu na orientację i to jeszcze w nocy (!), dla wielu było to pierwszym spotkaniem z InO (Imprezą na Orientację). Bardzo się to spodobało. Było przy tym sporo śmiechu i zabawy.

Oczywiście była też wycieczka krajoznawcza. Pojechaliśmy do Fromborka, zwiedzić tamtejsze wzgórze katedralne. Podumaliśmy nad grobem Kopernika, którego szczątki zostały niedawno odkryte, dzięki najnowszym metodom badań historyczno-archeologicznych, jak również nad losem Maksymiliana Kallera, ostatniego niemieckiego biskupa Warmii. Posłuchaliśmy również bardzo pięknego koncertu organowego. Mieliśmy okazje obejrzeć inscenizację oblężenia Fromborka. Pewne rzeczy tam były trochę niepoprawne z punktu widzenia historycznego, ale przymknę na to oko ;) Z wieży Radziejowskiego podziwialiśmy cudowny widok na Zalew Wiślany, z błyszczącą na horyzoncie latarnią w Krynicy Morskiej. Mieliśmy wypoczynek w ogrodzie przy dawnym szpitalu św. Ducha. Miejsce naprawdę warte obejrzenia, poznać tam można różne rodzaje ziół leczniczych. Wracaliśmy z Fromborka w dobrych humorach, wspólnie śpiewając różne przeboje.

Był to kurs bardzo intensywny, wiele nowych rzeczy można się było dowiedzieć. Ale najważniejsze to chyba były „kuluary”. Wzajemnie się poznawanie, dyskutowanie na temat aktualnych problemów w turystyce, wymienianie się doświadczeniami, zachęcaniem do nowych działań. Nie ustawania w swej pracy. To jest ważne by młodzież brała udział w organizowaniu turystyki i krajoznawstwa. Zwłaszcza w kontekście nowych reform w edukacji szkolnej.

Mam głęboką nadzieję, że nowe kontakty, które zawiązaliśmy na tym szkoleniu zaowocują dobrymi inicjatywami, może wspólnymi imprezami czy rajdami? Jak również mam nadzieję, że będziemy się nadal spotykać. Młodzież w PTTK musi mieć jakieś forum wymiany poglądów i doświadczeń, w swobodnej i luźnej atmosferze.

Warto w tym miejscu podziękować Pawłowi Zaniowi i Oli Staszak za trud zorganizowania tego kursu. Nie było to łatwe. Ale na szczęście się udało. I za to im wielkie podziękowania się należą.

Do zobaczenia na szlakach! ;)

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane