OMTTK PTTK

Wspomnienia z II Szkolenia Młodzieżowych Liderów Turystyki, pióra Szymona

W dniach 10-13 czerwca na terenie województwa świętokrzyskiego odbyło się II Ogólnopolskie Forum Młodzieżowych Liderów Turystyki, obok uczestników XXXVIII Finału Centralnego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno Krajoznawczego spotkali się Młodzieżowi Liderzy aby wspólnie uczestniczyć w 4 dniowym szkoleniu. Tak więc nad Wierną rzeką zgromadziła się młodzież z całej Polski.

 

Młodzi turyści poza turniejem, czy szkoleniem mieli także okazje poznać walory turystyczne województwa świętokrzyskiego m.in. podczas wycieczki do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Forum było miejscem gdzie spotkały się młode osoby wdrażające się w prace w ramach PTTK, ale i "zapaleńcy" działający w klubach i oddziałach na terenie kraju. Młodzi turyści w ciągu 4 dni rozmawiali o problemach, troskach i radościach jakie wiążą się z pracą w swoich jednostkach PTTK. Forum stało się miejscem gdzie każdy z uczestników mógł wyrazić swoją opinie, a także znaleźć wsparcie lub nawiązać obiecujące kontakty dla dalszej współpracy. Młodzież nie bała się zmierzyć z tematem zmian w statucie PTTK.

Pierwszy dzień Forum wiązał się z zamieszaniem, w końcu pojawiło się w Kielcach ponad 300 Turystów. Od samego rana uczestniczyć można było w wycieczce po Kielcach, w pamięci najbardziej zapisała się rezerwat Kadzielnia. Uroczyste rozpoczęcie odbyło się w Wojewódzkim Domu Kultury, po oficjalnych przemówieniach dla zgromadzonych wystąpił zespół Wołosatki. Wrażenie na uczestnikach zrobiła wykwintna kolacja którą zakończono pobyt w Kielcach. Młodzież po jej zakończeniu przewieziono do Ośrodka Wypoczynkowego w Bocheńcu – baza Forum.

Szkolenie w Bocheńcu rozpoczęło się od zaplanowanego przez organizatorów  spotkania integracyjnego, na którym wszyscy uczestnicy prezentowali swój region i rozmawiali o swoich zainteresowaniach turystycznych. Kolejne dni upłynęły nam na zajęciach. Po przyjeździe jeszcze w Kielcach uczestniczyliśmy w wykładzie dotyczącym prawnych aspektów organizacji wycieczek. Piątek spędziliśmy pod znakiem obsługi GPS, była i teoria z udzielania pierwszej pomocy, a na sam koniec zajęcia praktyczne z GPS-ami w terenie. Po kolacji organizatorzy przewidzieli ognisko wspólne z uczestnikami Finału OMTTK. Ognisko zakończono o godz. 22 dlatego starsi uczestnicy nie zważając na przeciwności ze śpiewem na ustach przenieśli się na teren ośrodka, w którym nocowali m.in. pod domek 22, gdzie dalej postępowała integracja.

Trzeciego dnia Paweł Zań (nasz guru:)) zaplanował dla nas zajęcia praktyczne z pierwszej pomocy z użyciem AED –poprowadziła je firma RMed, odbył się także wycieczka do Klasztoru na Łysej Górze. Nie rozpisując się dodam, że po wieczornym ognisku nastąpił replay poprzedniej nocy. Uczestnicy OMTTK PTTK prezentowali nam regiony, z których pochodzą.

Ostatniego dnia uczestniczyliśmy w krótkim kursie dotyczącym terenoznawstwa oraz marszów na orientacje. Szkoleniową część zakończono marszem po bocheńskim lesie, który zorganizował nam Waldemar Fijor. Forum zakończono wręczeniem nagród dla zwycięzców Turnieju oraz certyfikatów dla uczestników Szkolenia. Wręczenia dokonał Prezes ZG PTTK Lech Drożdżyński.

Wszyscy uczestnicy mówili jednym głosem impreza jest the best i pozostanie w pamięci każdego na długo. Każdy z nas zapamięta ogniska, nocne pływanie w basenie, komary, oraz długie rozmowy na temat PTTK.

Szymon Puchała

Oddział PTTK w Inowrocławiu

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane