XLI Krajoznawczy Zlot Młodzieży i „ Święto roweru” w Krotoszynie

Rowerami i z piosenką na ustach po Ziemi Krotoszyńskiej ruszyli członkowie i sympatycy Oddziału w Krotoszynie, jakie atrakcje czekały na nich na trasie?

Zarząd Oddziału PTTK w Krotoszynie, oddziałowa komisja turystyki kolarskiej, przy znacznym wsparciu Urzędu Miejskiego w Krotoszynie i Starostwa Powiatowego w Krotoszynie w ramach konkursów ofert dla organizacji pozarządowych, zorganizował XLI Krajoznawczy Zlot Młodzieży i „Święto roweru” w dniu 8 czerwca 2013r.
Cele Zlotu: popularyzacja turystyki rowerowej i pieszej, propagowanie czynnych form wypoczynku dzieci i młodzieży, popularyzacja ochrony środowiska naturalnego Obszaru Krajobrazowego „Dąbrowy Krotoszyńskie i Baszków - Rochy”.

Imprezę zorganizowano w doborowym towarzystwie, funkcję komandora zlotu pełnił Karol Piotrowski, a kierownikami tras byli pieszej – Andrzej Chmielarz, rowerowej – Kazimierz Puchała, sekretariatem zawiadywała Otylia Puchała.

W zlocie wzięło 66 osób w tym 31 kolarzy.  Na trasę pieszą wyruszyło 32 turystów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krotoszynie i Szkoły Podstawowej w Gorzupi. Trasa zlotu z uwagi na warunki (zanosiło się na burzę) została skrócona i wiodła deptakiem do jeziora Odrzykowskiego, gdzie został rozegrany konkurs sprawnościowy.

Trasa następnie wiodła ul. Stawną, ul. Ludową , ul. Kamienną , ul. Ostrowską , przez dawny poligon wojskowy do ul. Chwaliszewskiej i gdy przekroczyliśmy ul. Sulmierzycką zlotowcy obejrzeli wyścig kolarski (bardzo duży peleton) zaraz potem zaczął padać deszcz. Nie mieliśmy możliwości schowania się i cali mokrzy dotarliśmy do restauracji „Pod Dzwonem”, gdzie czekał turystyczny posiłek – smaczna grochówka. Tu część grupy udała się do domu, jednak spora grupka ,kiedy przestał padać deszcz i przeszła burza udała się na Plac Dworcowy PKP.

Kolarze, uczestnicy zlotu wyruszyli na trasę o godz. 9.00 sprzed Muzeum przez Chachalnię, Ujazd- Ostrowąsy, Sulmierzyce, Chwaliszew Piaski do Krotoszyna. Pomimo brzydkiej pogody, przez całą trasę padał deszcz, zlot przebiegł w miłej atmosferze, humory dopisywały.
Przemoknięci dojechaliśmy na posiłek turystyczny. Na trasę rowerową dowolną zgłosiła się grupa z Szkoły Podstawowej w Baszkowie, którzy dołączyli do grupy w restauracji „Pod Dzwonem” na posiłek turystyczny.

Meta Rajdu Krajoznawczy Zlot Młodzieży i „Święto Roweru” była na placu przy dworcu
PKP i PKS, gdzie trwał KrotoFEST.

O godz. 13.50 rozpoczęły się występy związane z finałem I Przeglądu Piosenki Rajdowo-Biesiadnej „Krotoszyńskie Trele” oraz KrotoFEST-em i przyjazdem zabytkowego pociągu „Ziemianin”.

Uczestnicy finału Przeglądu zostali wyłonieni podczas konkursów piosenki turystycznej odbytych na rajdach organizowanych przez nasz Oddział.

Komisja Artystyczna Przeglądu – Jury w składzie:
Przewodniczący – Maciej „Bunio” Zenfler,
Członek Jarosław „Jarsoon” Reising,
Sekretarz – Karol Piotrowski
oceniła występujących i sporządziła protokół.

Komandor Zlotu i Prezes PTTK w Krotoszynie Karol Piotrowski wraz z członkiem Zarządu Oddziału PTTK Juliuszem Pocztą na scenie ogłosił wyniki konkursów zlotowych.

Nagrodę, wyróżnienie otrzymał najmłodszy uczestnik zlotu: Stanisław Macioch.

Wyniki konkursu sprawnościowego:
1.    Lesiński Eryk – Szkoła Podst. Nr 4
2.    Czapczyński Mikołaj – Gimnazjum nr 2
3.    Drebszok Arkadiusz – Szkoła Podstawowa nr 4.

oraz wyniki I Przeglądu Piosenki Rajdowo-Biesiadnej „Krotoszyńskie Trele”:

I miejsce Szkoła Podstawowa w Baszkowie
II miejsce Wiktoria Patalas
III miejsce Młynarczyk Natalia
IV miejsce Szkoła Podstawowa nr 4
V miejsce Karolina Mazur
VI Mikołaj Czapczyński

Wyróżnienie Gasztka Elżbieta w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych.

Na tym zlot zakończono, jednak turyści nie zrezygnowali w uczestnictwie w dalszej części przewidzianych imprez, poprawiła się pogoda, a w programie były jeszcze liczne występy i pokazy organizacji pozarządowych z terenu miasta i gminy Krotoszyn.

Komandor Zlotu
Karol Piotrowski