Poznajemy Ojcowiznę

Protokół XX edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”

Prezentujemy protokół XX edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”.
Konkurs podsumowany został podczas Centralnego Zlotu Laureatów w Tarnowie w dniach 17-19 maja 2013r.
Relacja i reportaż foto – niebawem.

XX edycja Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” realizowana była według znowelizowanego regulaminu konkursu. Wprowadzone zmiany są efektem sugestii zgłaszanych przez uczestników i organizatorów poszczególnych eliminacji jak również doświadczeń zebranych przy organizacji finałów centralnych konkursu w ostatnich latach.

Zgodnie z danymi zawartymi w protokołach, w tegorocznej edycji konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” tylko na szczeblu wojewódzkim oceniono 496 prac przygotowanych przez 774 uczniów pod opieką 365 osób. Reprezentowali oni 300 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Podczas tegorocznego etapu centralnego oceniono 101 prac, w tym 38 prac ze szkół podstawowych, z czego 13 to prace multimedialne, 33 prace ze szkół gimnazjalnych, z czego 11 to prace multimedialne, 30 prac ze szkół ponadgimnazjalnych, z czego 12 to prace multimedialne. Z 8 województw nadesłano po jednej dodatkowej pracy,
zgodnie z punktem IV ust. 8 lit. d regulaminu konkursu.
Obrady sądu konkursowego odbywały się w dniach 16–21 kwietnia 2013r. w Centralnej Bibliotece Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warszawie.

Sąd konkursowy XX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” etapu centralnego obradował w składzie:

przewodniczący – Andrzej Gordon, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK,
sekretarz – Paweł Zań, wielokrotny laureat konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, główny specjalista ds. inicjatyw programowych Zarządu Głównego PTTK,
członkowie:

- Barbara Bogdanowicz, nauczycielka, przedstawiciel Oddziału PTTK w Biłgoraju, organizatora przyszłorocznego Centralnego Zlotu Laureatów kolejnej edycji konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”,
- Marek Bogusz, przewodniczący Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK, Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu,
- Paweł Cukrowski, redaktor naczelny „Poznaj swój kraj”,
- Jakub Falkiewicz, wielokrotny laureat konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, student Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej,
- Marian Dzimira, nauczyciel, członek Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK, prezes Międzyszkolnego Oddziału PTTK w Przeworsku,
- Marian Kurzyna, nauczyciel, członek Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK, prezes Oddziału PTTK w Biłgoraju,
- Maria Janowicz, kierownik Centralnej Biblioteki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie,
- Elżbieta Matusiak-Gordon, redaktor i sekretarz redakcji kwartalnika „Gościniec PTTK”,
- Piotr Niewiadomski, wielokrotny laureat konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, członek Zarządu Głównego PTTK, Oddział PTTK w Zduńskiej Woli,
- Weronika Smolarkiewicz-Lendzion, laureatka Grand Prix konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
- Ewa Strojna, przedstawiciel Oddziału PTTK „Ziemia Tarnowska” w Tarnowie, organizatora Centralnego Zlotu Laureatów.

Po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami sąd konkursowy postanowił, że nagrody w etapie centralnym XX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” otrzymują:

Szkoły podstawowe

Grand Prix szkół podstawowych otrzymuje:

  • Zofia Wrosz ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi (woj. pomorskie) za pracę „Beka, spacer po moim sercu”, przygotowaną pod opieką Pani Aliny Dempc.

W kategorii prac indywidualnych szkół podstawowych, równorzędne dwie I nagrody otrzymują:

  • Liwia Sosińska ze Szkoły Podstawowej nr 19 we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) za pracę „Mój dziadek Krzysio-Misio”, przygotowaną pod opieką Pani Ireny Sroczyńskiej.
  • Marcin Wysocki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Śniadeckiego w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie) za pracę „Ponad granicami”, przygotowaną pod opieką Pani Małgorzaty Janickiej.

W kategorii prac indywidualnych szkół podstawowych, równorzędne dwie II nagrody otrzymują:

  • Hubert Kowhanko z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach (woj. lubuskie) za pracę „Baranowicze i Żary dwie Ojcowizny”, przygotowaną pod opieką Pana Stanisława Rudnickiego.
  • Arkadiusz Madej ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie) za pracę „Historia wojną pisana”, przygotowaną pod opieką Pani Wandy Popławskiej.

W kategorii prac indywidualnych szkół podstawowych, równorzędne dwie III nagrody otrzymują:

  • Dominika Wlaź ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju (woj. lubelskie) za pracę „Śladami Marcina „Lelewela” Borelowskiego”, przygotowaną pod opieką Pani Elżbiety Czacharowskiej.
  • Bartosz Zięzio z Zespołu Szkół nr 2 w Manasterzu (woj. podkarpackie) za pracę „Moje dziedzictwo. Tradycje i zwyczaje mojej rodziny”, przygotowaną pod opieką Pana Mariana Koby.

W kategorii prac zbiorowych szkół podstawowych, równorzędne dwie I nagrody otrzymują:

  • Michał Bułat, Aleksandra Rojek, Angelika Twardowicz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Bęczarce (woj. Małopolskie) za pracę „Bęczarka – moje miejsce na Ziemi”, przygotowaną pod opieką Pani Marty Światłoń-Dąbrowy.
  • Kalina Karwot, Bartosz Karwot, Eliza Tatarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Rybniku (woj. śląskie) za pracę „A u nas na Śląsku... czyli co każde dziecko o Śląsku wiedzieć powinno”, przygotowaną pod opieką Pani Beaty Wawoczny.

W kategorii prac zbiorowych szkół podstawowych, równorzędne trzy II nagrody otrzymują:

  • Julia Górna, Zofia Szałacińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie) za pracę „Okiem historyków z klasy szóstej”, przygotowaną pod opieką Pani Jadwigi Szałacińskiej.
  • Gabriela Bodziony, Monika Kwiek, Karolina Mytnik ze Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie (woj. małopolskie) za pracę
    „Mam tak samo jak ty mój region a w nim… Nasze kulinarne dziedzictwo”, przygotowaną pod opieką Pani Anny Okońskiej.
  • Weronika Marchewka, Zuzanna Wawrzyniak ze Szkoły Podstawowej w Bojanowie (woj. wielkopolskie) za pracę „Nasze Bojanowo”, przygotowaną pod opieką Pani Doroty Wodeckiej.

W kategorii prac zbiorowych szkół podstawowych, równorzędne trzy III nagrody otrzymują:

  • Marta Dzwonkowska, Anna Dębska, Jakub Gumowski ze Szkoły Podstawowej nr 51 we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) za pracę „Zielono mi… Leśnickie drzewa wiele widziały”, przygotowaną pod opieką Pani Iwony Roman-Maciejewskiej i Pana Piotra Staniów.
  • Magdalena Boniecka, Izabela Pacyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 w Radomiu (woj. mazowieckie) za pracę „Oktawa Bożego Ciała w mojej parafii”, przygotowaną pod opieką Pani Doroty Nowakowskiej.
  • Aleksandra Bielecka, Aleksandra Panek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi (woj. pomorskie) za pracę „Uratować od zapomnienia, czyli szlakiem rumskich młynów”, przygotowaną pod opieką Pani Aliny Dempc.

W kategorii prac multimedialnych szkół podstawowych, równorzędne dwie I nagrody otrzymują:

  • Jakub Jugo ze Szkoły Podstawowej nr 19 we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) za pracę „Odra – rzeka trzech narodów. Wakacyjna przygoda”, przygotowaną pod opieką Pani Małgorzaty Kraśnianki.
  • Magdalena Gonsior, Anita Misnankin, Mateusz Piechaczek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11 w Rybniku (woj. śląskie) za pracę „Szlakiem rybnickich Żydów”, przygotowaną pod opieką Pani Joanny Piechaczek.

W kategorii prac multimedialnych szkół podstawowych, równorzędne dwie II nagrody otrzymują:

  • Wiktoria Ogłoza ze Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Wajsówny w Chechle Drugim (woj. łódzkie) za pracę „Jak to dawniej maglowano”, przygotowaną pod opieką Pani Anny Ogłozy.
  • Jakub Kuźba ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi (woj. pomorskie) za pracę „Jak zostać królem”, przygotowaną pod opieką Pani Aliny Dempc.

W kategorii prac multimedialnych szkół podstawowych, równorzędne dwie III nagrody otrzymują:

  • Sandra Gwizdalska, Julia Niewiadomska ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) za pracę „Wycieczka po Toruniu”, przygotowaną pod opieką Pani Anity Greckiej-Mycio.
  • Mateusz Karpiuk ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół z dodatkowym nauczaniem języka białoruskiego im. Ziemi Orlańskiej w Orli (woj. podlaskie) za pracę „Moja babcia Zoja”, przygotowaną pod opieką Pana Dariusza Jana Horodeckiego.

Przyznano również wyróżnienie, które otrzymują:

  • Aleksandra Podborączyńska, Karolina Witkowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szybowicach (woj. opolskie) za pracę „Śladami prudnickich Żydów”, przygotowaną pod opieką Pana Franciszka Dendewicza.

Szkoły gimnazjalne

Grand Prix szkół gimnazjalnych otrzymuje:

  • Karolina Szmidtka z Gimnazjum nr 4 w Rumi (woj. pomorskie) za pracę „Zielony dar gdańskiego patrycjusza”, przygotowaną pod opieką Pani Joanny Kuźby.

W kategorii prac indywidualnych szkół gimnazjalnych, I nagrodę otrzymuje:

  • Kinga Kawecka z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Prudniku (woj. opolskie) za pracę „Wprzędzeni w Prudnik”, przygotowaną pod opieką Pani Haliny Garczyńskiej.

W kategorii prac indywidualnych szkół gimnazjalnych, równorzędne dwie II nagrody otrzymują:

  • Kinga Marasek z Prywatnego Gimnazjum im. Świętej Królowej Jadwigi w Mariówce (woj. mazowieckie) za pracę „Janusz Łącki – w służbie ludziom i Ojczyźnie”, przygotowaną pod opieką Pani Marzeny Papis.
  • Olga Hnatkowska z Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przeworsku (woj. podkarpackie) za pracę „Dziecięce wspomnienia z wojny mojej Prababci Teresy Baj”, przygotowaną pod opieką Pana Wiesława Nitychoruka.

W kategorii prac indywidualnych szkół gimnazjalnych, równorzędne dwie III nagrody otrzymują:

  • Monika Karbowiak z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sokolnikach (woj. łódzkie) za pracę „Historia wciąż żyje”, przygotowaną pod opieką Pani Marzeny Ogorzelskiej.
  • Mateusz Niebieszczański z Gimnazjum w Kunowie (woj. świętokrzyskie) za pracę „Wielki bohater Ziemi Świętokrzyskiej – Antoni Heda ››Szary‹‹”, przygotowaną pod opieką Pani Małgorzaty Kowalskiej i Pana Krzysztofa Kowalskiego.

W kategorii prac zbiorowych szkół gimnazjalnych, I nagrodę otrzymują:

  • Damroka Klimowicz, Paulina Piask, Adriana Polejowska z Gimnazjum w Chmielnie (woj. pomorskie) za pracę „Instrukcja obsługi jezior kaszubskich. Poradnik turysty i krajoznawcy.”, przygotowaną pod opieką Pana Stanisława Klimowicza.

W kategorii prac zbiorowych szkół gimnazjalnych, równorzędne cztery II nagrody otrzymują:

  • Agata Roicka, Wiktoria Filipowska z Gimnazjum nr 5 im. Księcia Jerzego Wilhelma w Legnicy (woj. dolnośląskie) za pracę „Niewielka, ale piękna… Znana, czy nie znana? Dawna i współczesna – Rzymówka.”, przygotowaną pod opieką Pani Anny Motak.
  • Natalia Bajer, Natalia Dębczyńska z Gimnazjum w Warząchewce (woj. kujawsko-pomorskie) za pracę „Szkoła Podstawowa w Warząchewce Polskiej – historia w latach 1955-1960. Historia na nowo odkryta”, przygotowaną pod opieką Pana Dariusza Molendy.
  • Dagna Miedzińska, Maja Pieczyńska z Gimnazjum Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im Piotra Jerzego Frassatiego w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie) za pracę „Woldenberg – okiem gimnazjalistów”, przygotowaną pod opieką Pani Hanny Rudzińskiej.
  • Magdalena Gębczyńska, Patrycja Czernik z Publicznego Gimnazjum w Rusinowie (woj. mazowieckie) za pracę „Stare młyny ostatnie zabytki wiejskie”, przygotowaną pod opieką Pani Kazimiery Woźniak.

W kategorii prac multimedialnych szkół gimnazjalnych, I nagrodę otrzymują:

  • Monika Senger, Magdalena Senger, Daria Skajewska z Gimnazjum nr 2 w Chojnicach (woj. pomorskie) za pracę „Tuż za miastem – wzdłuż Doliny Strugi Jarcewskiej”, przygotowaną pod opieką Pani Mirelli Stanisławskiej.

W kategorii prac multimedialnych szkół gimnazjalnych, II nagrodę otrzymuje:

  • Weronika Wrzosek z Gimnazjum w Wygnanowie (woj. łódzkie) za pracę „Śladami przyrody – gmina Opoczno”, przygotowaną pod opieką Pani Lucyny Kulety.

W kategorii prac multimedialnych szkół gimnazjalnych, III nagrodę otrzymuje:

  • Paulina Pluta z Gimnazjum w Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydłowie (woj. śląskie) za pracę „Tradycje ludowe i obrzędy ziemi kłomnickiej”, przygotowaną pod opieką Pani Patrycji Burzyńskiej.

Szkoły ponadgimnazjalne

Grand Prix szkół ponadgimnazjalnych otrzymuje:

  • Kamil Żyłka z Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Zawadzkiem (woj. opolskie) za pracę „II wojna światowa w Zawadzkiem – ślady, których nic nie zatrze…”, przygotowaną pod opieką Pana Arkadiusza Barona.

W kategorii prac indywidualnych szkół ponadgimnazjalnych, I nagrodę otrzymuje:

  • Wioletta Walczak z Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu (woj. mazowieckie) za pracę „Przeminą epoki – a my tu znów wytchnienie mieć będziemy – w śnie bez snów czyli w 200-lecie cmentarza rzymskokatolickiego przy ulicy B. Limanowskiego w Radomiu”, przygotowaną pod opieką Pani Iwony Nabzdyk.

W kategorii prac indywidualnych szkół ponadgimnazjalnych, II nagrodę otrzymuje:

  • Daria Alechno z I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Żarach (woj. lubuskie) za pracę „W każdym sercu nuta gości”, przygotowaną pod opieką Pana Andrzeja Pisarczyka.

W kategorii prac zbiorowych szkół ponadgimnazjalnych, I nagrodę otrzymują:

  • Ewa Leśniak, Natalia Kamińska z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanowie (woj. mazowieckie) za pracę „Szymanów nasza szkoła, Szymanów nasz dom…”, przygotowaną pod opieką Pani Moniki Przyżyckiej (Siostry Eligii).

W kategorii prac zbiorowych szkół ponadgimnazjalnych, II nagrodę otrzymują:

  • Artur Wołowiec, Michał Superson z 13. Przeworskiej Drużyny Harcerzy z Kresów (woj. podkarpackie) za pracę „20 miesięcy udręki”, przygotowaną pod opieką Pani Agnieszki Bernackiej.

W kategorii prac multimedialnych szkół ponadgimnazjalnych, I nagrodę otrzymuje:

  • Michał Kurek, Dawid Kopciuch, Katarzyna Mnich z Zespołu Szkół im. gen Józefa Kustronia w Lubaczowie (woj. podkarpackie) za pracę „Skarby ziemi lubaczowskiej”, przygotowaną pod opieką Pani Małgorzaty Procyk.

W kategorii prac multimedialnych szkół ponadgimnazjalnych, II nagrodę otrzymuje:

  • Justyna Sadlak z Liceum Ogólnokształcącego w Głuchołazach (woj. opolskie) za pracę „Moja ojcowizna – Głuchołazy i okolice”, przygotowaną pod opieką Pani Jolanty Muzyki.

Nagrody specjalne

Nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego, otrzymują:

  • Mateusz Nowak, Damian Janek, Igor Rdzanek, Krystian Szymczyk z Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu (woj. mazowieckie) za pracę „Być jak mistrz”, przygotowaną pod opieką Pani Iwony Nabzdyk.

Nagrodę im. Łukasza Wojeckiego ufundowaną przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK, otrzymują:

  • Emilia Konieczko, Magdalena Swoboda z Publicznego Gimnazjum w Kolonowskiem (woj. opolskie) za pracę „Kalendarz ››Śląski rok obrzędowy na Ziemi Opolskiej‹‹”, przygotowaną pod opieką Pani Beaty Jendruś.

Nagrodę Centralnej Biblioteki PTTK im. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie, otrzymują:

  • Katarzyna Rydz, Michalina Duliban, Jolanta Wierzbińska z Gimnazjum w Zespole Szkół w Gaci (woj. podkarpackie) za pracę „Niezwykła lekcja historii…”, przygotowaną pod opieką Pani Bożeny Lasek.

Nagrodę redakcji „Poznaj Swój Kraj”, otrzymują:

  • Fabian Balawender, Paulina Balawender, Katarzyna Borcz, Katarzyna Łojko ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku (woj. podkarpackie) za pracę „Z biegiem Mleczki”, przygotowaną pod opieką Pani Elżbiety Kubaszek.

Nagrodę redakcji „Gościniec PTTK”, otrzymują:

  • Anna Grabias, Patrycja Łubiarz z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju (woj. lubelskie) za pracę „Wyłuskane z pamięci”, przygotowaną pod opieką Pani Anny Ciosmak.

Zgodnie z punktem V.3 regulaminu konkursu, sąd konkursowy po raz drugi przyznał Nagrody im. Heleny Cieślak – Członka Honorowego PTTK, pomysłodawczyni konkursu. Nagrody otrzymuje trójka opiekunów, szczególnie zasłużonych w przygotowywaniu dotychczasowych uczestników i laureatów konkursu:

  • Mirella Stanisławska z Chojnic
  • Beata Jendruś z Kolonowskiego
  • Franciszek Dendewicz z Szybowic

Odznaka Śladami Koziołka Matołka