Protokół XXIII edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”

Zgodnie z danymi zawartymi w protokołach eliminacji wojewódzkich, w tegorocznej edycji konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, tylko na szczeblu wojewódzkim, oceniono 464 prace, przygotowanych przez 713 uczniów pod opieką 320 osób. Reprezentowali oni 286 szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Podczas tegorocznego etapu centralnego oceniono 104 prace: w tym 38 prac ze szkół podstawowych, z czego 13 to prace multimedialne; 40 prac ze szkół gimnazjalnych, z czego 15 to prace multimedialne; 26 prac ze szkół ponadgimnazjalnych, z czego 6 to prace multimedialne. Z 11 województw nadesłano po jednej dodatkowej pracy, zgodnie z punktem IV ust. 8 lit. d regulaminu konkursu.

Obrady jury odbywały się w dniach 12-16 kwietnia 2016 r. w Centralnej Bibliotece PTTK im. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie.

Jury XXIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” etapu centralnego obradowało w składzie:

  • przewodniczący Andrzej Gordon, jeden z pomysłodawców Konkursu, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK,
  • sekretarz Paweł Zań, główny specjalista ds. inicjatyw programowych Zarządu Głównego PTTK, wielokrotny laureat OMKK „Poznajemy Ojcowiznę”,

członkowie:

  • Marek Bogusz, przewodniczący Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK, emerytowany nauczyciel,
  • Paweł Cukrowski, redaktor naczelny „Poznaj swój kraj”,
  • Marian Kurzyna, członek Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK, nauczyciel,
  • Lucyna Mańkowska, przedstawiciel Oddziału PTTK w Kozienicach, organizatora Centralnego Zlotu Laureatów XXIII edycji konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, nauczyciel,
  • Elżbieta Matusiak-Gordon, redaktor i sekretarz redakcji kwartalnika „Gościniec PTTK”,
  • Weronika Smolarkiewicz-Lendzion, wiceprzewodnicząca Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK, wielokrotna laureatka, w tym Grand Prix, OMKK „Poznajemy Ojcowiznę”,
  • Aleksandra Staszak, członek Zarządu Głównego PTTK, krajoznawca, pracownik naukowy Polskiej Akademii Nauk,
  • Mieczysław Wojecki, krajoznawca, emerytowany nauczyciel akademicki.

Po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami jury postanowiło, że nagrody w etapie centralnym XXIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” otrzymują:

Szkoły podstawowe

Grand Prix uczniów szkół podstawowych otrzymuje:

  • Bartłomiej Kawiński, Marta Ogrodnik, Weronika Gałek ze Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) za pracę „Suchą nogą przez rzekę… Leśnickie mosty, mostki, mosteczki”, opiekunowie Pani Iwona Roman-Maciejewska, Pan Piotr Staniów.

W kategorii prac indywidualnych uczniów szkół podstawowych, I nagrodę otrzymuje:

  • Michał Nowak ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Bęczarce (woj. małopolskie) za pracę „Zachować w pamięci, czyli w kręgu rodzinnych opowieści”, opiekun Pani Marta Światłoń-Dąbrowa.

W kategorii prac indywidualnych uczniów szkół podstawowych, trzy II nagrody otrzymują:

  • Natalia Mikina-Witkowska ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie) za pracę Najpiękniejsze miejsce mojej małej ojczyzny – Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła”, opiekun Pani Wanda Popławska.
  • Witold Faszczowy z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Szybowicach (woj. opolskie) za pracę „Rajd Maluchów – najwspanialsza impreza turystyczna świata”, opiekun Pan Franciszek Dendewicz.
  • Oliwia Tyrała z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim (woj. świętokrzyskie) za pracę Partyzant z Kielecczyzny – Opowieść o Tomaszu Wójciku „Tarzanie”, opiekun Pani Mirosława Zaremba.

W kategorii prac indywidualnych uczniów szkół podstawowych, III nagrodę otrzymuje:

  • Maria Martin ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Krzeszycach (woj. lubuskie) za pracę „Śladami Wincentego Witosa”, opiekun Pani Iwona Sobków.

W kategorii prac zbiorowych uczniów szkół podstawowych, I nagrodę otrzymują:

  • Zuzanna Silewicz, Julia Hakobyan ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) za pracę Nasza Generał Elżbieta Zawacka – „Zelma”, „Sulica”, „Zo”, opiekun Pani Ewa Skulska-Dzik.

W kategorii prac zbiorowych uczniów szkół podstawowych, trzy II nagrody otrzymują:

  • Antoni Karolczak, Agata Karolczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju (woj. lubelskie) za pracę „Kredens pełen wspomnień – historia pradziadka Felka”, opiekun Pani Joanna Adamowicz.
  • Zuzanna Majewska, Maja Strzelecka, Karolina Dudziak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bogucinie (woj. mazowieckie) za pracę „Tradycja rzecz święta”, opiekun Pani Mariola Gębska.
  • Sebastian Domeło, Aleksandra Marzejan, Julia Pelplińska, Konrad Wasik ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandra Majkowskiego w Rumi (woj. pomorskie) za pracę „Znana i nieznana – krótka opowieść o rumskiej kaktusiarni”, opiekun Pani Aleksandra Brunat.

W kategorii prac multimedialnych uczniów szkół podstawowych, dwie I nagrody otrzymują.

  • Martyna Surowiec, Aleksandra Ożóg ze Szkoły Podstawowej nr 1 im Henryka Sienkiewicza w Nienadówce (woj. podkarpackie) za pracę „Wędrówki Włóczykija”, opiekun Pani Barbara Grzesiakowska.
  • Marek Muchewicz ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Brzechwy w Rumi (woj. pomorskie) za pracę „Moja rodzinna wycieczka do Torunia”, opiekun Pani Alina Dempc.

W kategorii prac multimedialnych uczniów szkół podstawowych, dwie II nagrody otrzymują.

  • Jan Krupa z Miejskiego Zespół Szkół nr 1 w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) za pracę „Teatr Stary w Bolesławcu”, opiekun Pani Marzena Bronowicka.
  • Magdalena Weżgowiec ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 31 w Częstochowie (woj. śląskie) za pracę „Piotr Antoni Steinkelle”, opiekun Pani Joanna Pawłowska-Kramer.

Nagrody specjalne

Nagrodę im. Łukasza Wojeckiego, ufundowaną przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK, otrzymuje:

  • Kinga Stalmach z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Ziemi Kozienickiej w Garbatce-Letnisko (woj. mazowieckie) za pracę „Zapisane w krysztale”, opiekun Pani Irena Cieloch.

Nagrodę Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” otrzymują:

  • Magdalena Skubańska, Martyna Olszewska z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Szybowicach (woj. opolskie) za pracę „Ludwik Rutyna, ksiądz, który na Kresy wracałby choćby piechotą”, opiekun Pan Franciszek Dendewicz.

 

Szkoły gimnazjalne

Grand Prix szkół gimnazjalnych otrzymuje:

  • Aleksandra Kucharczyk z Publicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rusinowie (woj. mazowieckie) za pracę „Głęboka studzienka, głęboko kopana, a nad nią Oleńka jak wymalowana”, opiekun Pani Kazimiera Woźniak.

W kategorii prac indywidualnych uczniów szkół gimnazjalnych, I nagrodę otrzymuje:

  • Bogumiła Kaczmarek z Gimnazjum Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie) za pracę „Człowiek, który przeżył własną śmierć”, opiekun Pani Hanna Rudzińska.

W kategorii prac indywidualnych uczniów szkół gimnazjalnych, trzy II nagrody otrzymują:

  • Sandra Szyndler z Gimnazjum nr 1 im. Unitów Drelowskich w Drelowie (woj. lubelskie) za pracę „Byłam Siłaczką w Siedlanowie”, opiekun Pani Jolanta Szmuniewska.
  • Julia Szmidt z Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gubinie (woj. lubuskie) za pracę „Bogactwo i piękno przyrody mojego miasta i gminy”, opiekun Pani Małgorzata Mularczyk.
  • Anita Motyka z Gimnazjum nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach (woj. małopolskie) za pracę „Zawsze żywi w mojej pamięci – losy rodziny Fijałkowskich”, opiekun Pani Teresa Salawa.

W kategorii prac zbiorowych uczniów szkół gimnazjalnych, I nagrodę otrzymują:

  • Agnieszka Bednarz, Agnieszka Mirolewicz z Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) za pracę „Romowie na Kujawach”, opiekun Pani Katarzyna Chlebosz.

W kategorii prac zbiorowych uczniów szkół gimnazjalnych, dwie II nagrody otrzymują:

  • Justyna Kusiak, Patrycja Solak, Katarzyna Solak z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Księżpolu (woj. lubelskie) za pracę „Płynie wije się rzeczka… – odkrywamy osobliwości Złotej Nitki i jej dopływów”, opiekun Pani Bogumiła Rymarz.
  • Mateusz Klebba, Mateusz Janowicz z Salezjańskiego Gimnazjum im. św. Dominika Savio w Rumi (woj. pomorskie) za pracę „Dworek Malotków w Łężycach lata 1560-2015”, opiekun Pani Hanna Topolska.

W kategorii prac zbiorowych uczniów szkół gimnazjalnych, III nagrodę otrzymują:

  • Inez Dmitruk, Martyna Leoniuk z Gimnazjum w Zespole Szkół w Orli (woj. podlaskie) za pracę „Mała Orla, czyli jak inaczej poznać swoją miejscowość”, opiekunowie Pani Elżbieta Ciulkiewicz, Pan Dariusz Horodecki.

W kategorii prac multimedialnych uczniów szkół gimnazjalnych, I nagrodę otrzymują:

  • Rafał Kwiatkowski, Arkadiusz Rosik z Publicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rusinowie (woj. mazowieckie) za pracę „Praca żniwiarzy czterech pokoleń naszych rodzin”, opiekun Pani Kazimiera Woźniak.

W kategorii prac multimedialnych uczniów szkół gimnazjalnych, dwie II nagrody otrzymują:

  • Emil Rapacz, Hubert Chaszczewski, Nikolas Chojnacki z Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jasieniu (woj. lubuskie) za pracę „Historia FMB ZREMB”, opiekun Pan Wojciech Juncewicz.
  • Miłosz Polak z Gimnazjum im. 25 pułku piechoty Armii Krajowej w Żarnowie (woj. łódzkie) za pracę „Na szlaku zabytków techniki woj. śląskiego”, opiekun Pani Tatiana Kosylak.

W kategorii prac multimedialnych uczniów szkół gimnazjalnych, dwie III nagrody otrzymują:

  • Weronika Stasiak z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku (woj. kujawsko-pomorskie) za pracę „Wśród łąk, lasów i jezior – człowiek i natura”, opiekun Pan Krzysztof Jarębski.
  • Paweł Bronkiewicz z Zespołu Szkół nr 3, Gimnazjum nr 24 w Częstochowie (woj. śląskie) za pracę „Cudze chwalicie swego nie znacie... Mirów – moja dzielnica”, opiekun Pani Anna Bronkiewicz.

Nagrody specjalne

Nagrodę Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi otrzymuje:

  • Weronika Kostoń z Publicznego Gimnazjum w Kolonowskiem (woj. opolskie) za pracę „Miejsca pogrążone w mgle niepamięci – gmina Kolonowskie na dawnej fotografii”, opiekun Pani Beata Jendruś

Nagrodę Redakcji „Gościńca PTTK” otrzymują:

  • Klaudia Pudełko, Karolina Dybka, Karolina Midloch z Gimnazjum Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie) za pracę „Pamiętając o przeszłości…”, opiekun Pani Hanna Rudzińska.

Nagrodę Redakcji „Poznaj Swój Kraj” otrzymuje:

  • Damian Staś z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Żędowicach (woj. opolskie) za pracę „Kielcza – miejsca historyczne i turystyczne”, opiekun Pani Eryka Kubica.

 

Szkoły ponadgimnazjalne

Grand Prix uczniów szkół ponadgimnazjalnych otrzymują:

  • Dominika Bernacka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Opocznie (woj. łódzkie) za pracę „Fryzjerstwo to wielki dar tworzenia”, opiekun Pani Aleksandra Śmietana.

W kategorii prac indywidualnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, I nagrodę otrzymuje:

  • Dominika Tyrlik z Koła Turystyki i Krajoznawstwa „Kangchendzonga” PTTK przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Żywcu (woj. śląskie) za pracę „Węgierska Górka – Szlakiem rozwoju hutnictwa na Żywiecczyźnie”, opiekun Pan Jacek Seweryn.

W kategorii prac indywidualnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, III nagrodę otrzymuje:

  • Julia Iglewska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie) za pracę „Wczoraj i dziś żnińskiej baszty – kronikarki”, opiekun Pan Łukasz Pawłowski.

W kategorii prac indywidualnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, wyróżnienie otrzymuje:

  • Stanisław Małkowski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku (woj. opolskie) za pracę „Conrad Habel mój praprapradziadek z Prudnika”, opiekun Pani Agata Dendewicz.

W kategorii prac zbiorowych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, I nagrodę otrzymują:

  • Karolina Sowa, Szymon Hadam, Kamil Nowak, Paweł Sierant z Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie (woj. podkarpackie) za pracę „Smaki życia, czyli opowieści rodzinne przy owalnym stole”, opiekunowie Pani Anna Mol, Pan Jarosław Mol.

W kategorii prac zbiorowych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dwie II nagrody otrzymują:

  • Magdalena Fryca, Mateusz Weinke z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP Mysłakowice (woj. dolnośląskie) za pracę „Wielki mały człowiek – historia belfra z Mysłakowic”, opiekun Pani Beata Kocela.
  • Kamil Kultys, Karolina Czarnecka, Aleksandra Zając z Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach (woj. mazowieckie) za pracę „Budownictwo Powiśla Kozienickiego”, opiekun Pan Mirosław Mazur.

W kategorii prac zbiorowych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dwie III nagrodę otrzymują:

  • Magdalena Makowska, Marta Gołębiewska z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Bosko w Rumi (woj. pomorskie) za pracę „Parafia św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku”, opiekun Pani Hanna Topolska.
  • Dominika Karyś, Julia Jonczyk z I Liceum Ogólnokształcącego w ZSO im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej (woj. śląskie) za pracę „Sen o Halembie”, opiekun Pani Wioletta Jagielska-Biel.

W kategorii prac zbiorowych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, wyróżnienie otrzymują:

  • Anna Kiszka, Urszula Sowa, Jan Jarosz z Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku (woj. podkarpackie) za pracę „Z legend Ziemi Przeworskiej”, opiekun Pani Joanna Śliwińska.

W kategorii prac multimedialnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, I nagrodę otrzymuje:

  • Katarzyna Antkowiak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie) za pracę „W poszukiwaniu dworów”, opiekun Pan Robert Szafrański.

W kategorii prac multimedialnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, wyróżnienia otrzymują:

  • Małgorzata Kacewicz z Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach (woj. lubuskie) za pracę „Jasień – dawniej i dziś”, opiekun Pan Marek Pawlaczek.
  • Aleksandra Rokosz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu (woj. podkarpackie) za pracę „Wycieczka – Śladami Jarosławskich Żydów”, opiekun Pan Andrzej Bajan.

Zgodnie z punktem V.3 regulaminu konkursu, jury, po raz piąty w historii, przyznało Nagrody im. Heleny Cieślak – Członka Honorowego PTTK, pomysłodawczyni konkursu. Nagrody otrzymuje trójka opiekunów, szczególnie zasłużonych w przygotowywaniu dotychczasowych uczestników i laureatów konkursu: Pani Kazimiera Woźniak, Pani Iwona Roman-Maciejewska i Pan Piotr Staniów.