II Zlot Turystów Przyrodników Supraśl 7-10.06.2012

Wielokulturowe Podlasie pełne zapachów, smaków i historii...

Supraśl przez cztery czerwcowe dni gościł przyrodników z całej polski. Na zlot dotarli turyści ze Szczecina, Lwówka Śląskiego, Wrocławia, Poznania, Środy Wlkp., Zielonej Góry, Koszalina, Gdańska, Elbląga, Wejherowa, Rumi, Warszawy, Skierniewic, Ostrowa Wlkp., Katowic, Włodawy, Lublina, Pabianic, Lubonia. Zlot był okazją do wymiany doświadczeń, a także nawiązywania współpracy szczególnie w kontekście turystyki osób niepełnosprawnych.
W Zlocie uczestniczyli czynni przedstawiciele władz i komisji ZG PTTK na czele z prezesem ZG PTTK Lechem Drożdżyńskim, obecni byli także: członek Głównej Komisji Rewizyjnej Dariusz Kużelewski, członkowie Komisji Ochrony Przyrody, przewodnicząca Rady ds. Turystyki Osób Niepełnosprawnych Maria Maranda oraz członkowie Rady Eugeniusz Jacek, Helena Bęben-Jaworska, przewodniczący Komisji Akademickiej Paweł Kamiński, przewodniczący Komisji Krajoznawczej Józef Partyka oraz członek komisji Maciej Maśliński, sekretarz Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Aleksandra Staszak.

Zlotowe wycieczki stały się kanwą do wielowątkowych dyskusji. Swoje miejsce pośród nich znalazły sprawy młodzieży. Dyskutowano m.in. nad otwieraniem nowych możliwości uczestnictwa w imprezach dla osób z niepełno sprawnościami. Swymi ciekawymi praktykami dyskusje wspierali m.in. koledzy z Pabianic Jolanta Łacwik-Becht i Włodzimierz Becht oraz Maciej Maśliński z Ostrowa Wlkp. W rozmowach poruszano kwestie związane z działalnością SKKT, ich przyszłością oraz modernizacją regulaminu Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego. Wnioski wynikające z przeprowadzonych rozmów staną się kanwą dla prac Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej.

Uczestnicy oczarowani tradycyjną kuchnią, zapachami i krajobrazem Puszczy Knyszyńskiej z ciekawością korzystali z przygotowanych przez organizatorów atrakcji. Zlot był przyrodniczym świętem, podczas którego terenowe wycieczki przeplatano prezentacjami multimedialnymi związanymi z odwiedzanymi obszarami. Turyści już pierwszego dnia pod okiem dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej Joanny Kurzawy wędrowali ścieżkami przyrodniczymi „Dolina Jałówki”, „Dębowik” aby zapoznać się z przyrodą okolic Supraśla. Drugi dzień zlotu umożliwił przyrodnikom zapoznanie się ze szlakiem Tatarskim, a dokładniej Kruszynianami gdzie odwiedzono meczet i mizar. Tym razem spacer prowadził Szlakiem Ekumenicznym wokół Zalewu Ozierany. Wieczorem w Poczopku zapoznano się z Silvarium za sprawą nadleśniczego Krynek Waldemara P. Sieradzkiego. Obok pamiątkowych fotografii odwiedzono park megalitów, a także obserwowano powrót na wolność nura.
Trzeciego dnia po seminarium dotyczącym wpływu przyrody na poszerzanie horyzontów młodzieży z niepełno sprawnościami, grupa odwiedziła Kopną Górę, a dokładniej: Arboretum im. Powstańców 1863 r., Muzeum Historii Puszczy Knyszyńskiej po którym oprowadził przedstawiciel nadleśnictwa Supraśl Krzysztof Łaziuk. Niedzielne przedpołudnie minęło na poznawaniu tajemnic Supraśla, duże wrażenie zrobiło na turystach Muzeum Ikon i prawosławny monaster męski Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa. Nad całością piecze sprawowali nie tylko członkowie Oddziału Regionalnego PTTK z Białegostoku, ale szczególnie komandor zlotu Andrzej Grygoruk.

Wielokulturowe Podlasie pełne zapachów, smaków i historii z pewnością stanie się celem kolejnych przyrodniczych wycieczek, na które zlotowicze zabiorą nie tylko członków rodzin ale i młodzież, z która na co dzień pracują.