O górskiej turystyce konnej w Bieszczadach

Wędrując po przepięknych Bieszczadach zwróciłem uwagę na często występujące nietypowe, jak mi się wydawało, oznakowanie szlaku w kolorze pomarańczowym. Okazało się, że jest to oznakowanie górskiego szlaku konnego. Zagadnienie ro zaintrygowało mnie na tyle, iż zdecydowałem się poszukać więcej informacji. Udałem się do Zachowawczej Hodowli Konia Huculskiego w Wołosatem.

Zachowawcza Hodowla w Wołosatem zajmuje się hodowlą koni huculskich, tak niegdyś charakterystycznych dla Karpat. Hucuły są prymitywną rasa końską, dostosowane do życia w ciężkich warunkach Bieszczad. Nazwa wzięła się od Hucułów, górali karpackich którzy mieli te konie. Konie Huculskie praktycznie w Bieszczadach zanikły po 1947 roku, wskutek akcji "Wisła" mającej na celu przesiedlenie miejscowej ludności łemkowskiej i bojkowskiej.

Ciekawym było dla mnie, iż stadnina w Wołosatem została afiliowana przy Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, jako ośrodek górskiej turystyki jeździeckiej. Dzięki temu można w nim zdobyć uprawnienia Przodownika Górskiej Turystyki Jeździeckiej, także nauczyć się jeździć konno lub doskonalić swe umiejętności. Ośrodek turystyki konnej jest własnością Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Stadnina w Wołosatem jak i w Tarnawie Niżnej powstały dzięki staraniom ówczesnego dyrektora BdPN p. Wojomira Wojciechowskiego, który notabene był również prezesem Oddziału PTTK w Ustrzykach Dolnych.
Bieszczadzki Park Narodowy zadbał również o wytyczenie szlaków konnych, które prowadzą przez "krainę bieszczadzkich dolin". Wytyczono 3 trasy w dolinie Wołosatego, oraz 5 tras konnych w dolinie górnego Sanu. Są również trasy zaprzęgów konnych w dolinach Wołosatego i górnego Sanu. ZHKH proponuje nawet szlak konny wokół Połoniny Caryńskiej.

W Bieszczadach istnieje około 17 ośrodków turystyki górskiej jeździeckiej afiliowanej przy PTTK. Ich wykaz znajduje się na stronie www.gtj.pttk.pl . Istnieje również Jeździecka Odznaka Turystyki Górskiej PTTK, którą można zdobywać na terenie Bieszczad.
Bieszczady są dogodnym miejscem dla rozwoju turystyki jeździeckiej, umożliwia to ukształtowanie terenu, liczne doliny. Wędrując po Bieszczadach możemy spotkać również wolne stada koni huculskich. Są one wypuszczone ze stadnin na łąki, żeby zjadały roślinność dolin, w ten sposób ochrania się doliny przez zalesieniem.

Drogi czytelniku, jeżeli tematyka jeździectwa górskiego Cię zainteresowała, to zapraszam na stronę Komisji Górskiej Turystyki Jeździeckiej www.gtj.pttk.pl oraz na stronę Bieszczadzkiego Parku Narodowego www.bpn.pl gdzie można znaleźć szczegółowe informacje na temat turystyki konnej w Bieszczadach.

A Wy co ciekawego spotkaliście na szlakach wakacyjnych wędrówek?

Artykuł powstał na podstawie materiałów dostarczonych przez zastępcę dyrektora BdPN p. Leopolda Bekiera.

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane