OMTTK PTTK Barlinek 2014

Czas na młodych!

4 dni i 40 osób – mnóstwo energii, pomysłów i niezwykle merytorycznych warsztatów – tak w skrócie można opisać IV Szkolenie Młodzieżowych Liderów Turystki, które odbyło się w Barlinku na przełomie maja i czerwca 2014 roku.
Poza zrealizowanym programem wynikło jednak coś więcej – dyskusja nad zaangażowaniem młodych w działalność turystyczną. Czy coś z tego wyjdzie? Oto jest pytanie i niewątpliwie prawdziwe wyzwanie.

Przyznam szczerze, że pomimo swojego młodego wieku, jestem już „starym wyjadaczem” takich szkoleń i młodzieżowych spotkań jak to w Barlinku. Zwiedziłem praktycznie całą Polskę, za każdym razem spotykając fantastycznych młodych ludzi, realizujących różne inicjatywy i projekty, zmieniające ich lokalne społeczności. Lecz teraz po raz pierwszy byłem w miejscu, gdzie w jednym czasie zgromadzono ludzi, z którymi łączy mnie wspólna pasja i poniekąd sposób na życie, czyli turystyka.

Barlinek – miasteczko w województwie zachodniopomorskim przez cztery dni stał się prawdziwą polską stolicą młodych turystów, ponieważ poza Szkoleniem Liderów Turystyki odbywał się tu Finał Centralny XLII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. Tylu młodych zaangażowanych turystów Barlinek z pewnością dawno nie gościł – uczestników turnieju można było spotkać praktycznie wszędzie a wyróżniały ich specjalne koszulki. Towarzysząca im atmosfera była wyczuwalna na każdym kroku. W końcu było nas ponad 300 osób.

Organizatorzy przygotowali dla nas zajęcia szkoleniowe w bardzo ciekawej, a przede wszystkim bardzo praktycznej formie. Mieliśmy szansę skonfrontować swoje własne doświadczenia z wiedzą ekspertów prowadzących zajęcia szkoleniowe. Rozpoczęliśmy od wykładu wiceprezesa ZG PTTK Andrzeja Gordona poświęconego aspektom prawnym organizacji imprez turystycznych, czyli teoria kontra praktyka. Kolejne spotkanie dotyczyło podstaw funkcjonowania organizacji pozarządowych, które przeprowadził Marek Migdal – autor poradnika o Lokalnej Organizacji Turystycznej. Oczywiście nie odbyło się bez zajęć terenowych, zarówno w ciągu dnia (zajęcia z topografii, podstaw obsługi GPS i nordic walking) oraz w nocy (biegi na orientację). Skutecznie zostaliśmy zarażeni ideą Geocachingu – coraz popularniejszej gry terenowej, polegającej na odnajdywaniu pudełek/skrytek za pomocą GPS. Skrzynki kryją różne przedmioty zostawione przez poszukiwaczy, oraz książeczkę, w której zostawia się wpis, tzw. logobook. Nie sposób nie wymienić szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które może być szczególnie przydatne podczas organizacji i przebiegu imprez oraz przedsięwzięć turystycznych. Ekipa ratowników z Ochotniczej Strazy Pożarnej Gryf ze Szczecina przy użyciu profesjonalnego sprzętu nauczyła nas jak udzielać pierwszej pomocy poszkodowanemu. Nowością dla wszystkich uczestników było wykorzystanie fantomu psa i nauka jak udzielać pomocy zwierzętom. Po ilości zadawanych pytań w trakcie każdych warsztatów stwierdzam, że młodzi chcą angażować się w turystykę i co najważniejsze – teraz wiedzą jak to robić.

Po powrocie do Elbląga chciałem opowiedzieć Koleżankom i Kolegom z mojego Oddziału PTTK jak spędziłem te kilka dni, lecz brakowało mi słów, aby to jednoznacznie opisać. Ponieważ nie było to tylko szkolenie, zjazd, integracja, warsztaty – to przede wszystkim było FORUM. Wspólnie wymienialiśmy się doświadczeniami, ale też zainicjowaliśmy dyskusję nt. przyszłości młodych turystów nie tylko w PTTK. Nasze wnioski były jednoznaczne, potrzebujemy projektów, które łączą doświadczenie nestorów turystyki z młodzieńczą energią. Wśród młodych liderów widać pragnienie zmiany w turystyce w Polsce – pragnienie, które ma mocne szanse bycia przekutym w konkretne działania. Pragnienie, dzięki któremu powstanie nowa jakość i która zapoczątkuje zmiany. Ja jestem pewny, że to nadchodzi. My tylko musimy podtrzymać tę falę!

Pamiętając atmosferę, jaka panowała w tym czasie w Barlinku, mogę śmiało powiedzieć, że jest to jedno z najlepiej zorganizowanych tego typu przedsięwzięć w Polsce, zarówno od strony organizacyjnej jak i merytorycznej. I w tym miejscu należą się podziękowania dla Kolegi Pawła Zania oraz dla całego zespołu, który się do tego przyczynił. Opierając się na wrażeniach tegorocznej edycji jak i relacji z poprzednich lat, mam bardzo mocne przekonanie, że Forum będzie kontynuowane w przyszłości i stworzy młodym liderom przestrzeń do rozmowy, wzajemnego wspierania się. Jednym słowem – czas na młodych!

Kamil Zimnicki
PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane