Historia strony www.mlodziez.pttk.pl

Czytelniku, który wędrując krętymi szlakami internetowych ścieżek trafiłeś na tą stronę, i zastanawiasz jak to się wszystko ze stroną zaczęło.. Na początku było niewinnie… kilka białych kartek, na których zapisano cele i założenia strony "Dla młodzieży". Za chwilę będzie trochę o historii i ewolucji powstawania tej witryny. Momentami będzie w pierwszej osobie, ale nie da się inaczej. Choć zaczęło się dawno temu, to przez ostatni rok witryna zmieniła się znacznie i była projektem autorskim, realizowanym samodzielnie m.in. na potrzeby "Roku Dzieci i Młodzieży".

W PTTK.pl
Na pierwszy rzut oka widać, patrząc na adres strony, że znajduje się ona w domenie pttk.pl. Stanowi więc, część ogromnego, wirtualnego zbioru informacji o Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. Strona w obecnej formule istnieje od niedawna, jej powstanie jest odpowiedzią na potrzeby młodych żyjących we współczesnym świecie. Świecie, w którym szczególnie pośród nich zaczyna dominować przekonanie, że "jeżeli czegoś nie ma w Internecie, to nie istnieje".


Po raz pierwszy i drugi…
Pomysł stworzenia podobnej strony przewijał się prawie od początku istnienia strony głównej PTTK w Internecie. Podejść było kilka… Wszystko wskazuje na to, iż pierwszą próbę podjął Kol. Jerzy Kwaczyński w latach 90-tych XX wieku (członek Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej ZG PTTK w ówczesnym czasie). Niestety strony tej nie pamiętam, nie zachowała się do dzisiejszych czasów. Druga wersja strony o podobnej tematyce również autorstwa Kol. Jerzego jest dostępna w sieci. Jej archiwalna kopia od lat nieaktualizowana, ale zawierająca wiele interesujących treści, umieszczona jest pod adresem: http://klub.chip.pl/rpdsm/index.html.


Po raz trzeci…
Kolejną próbą przedstawienia oferty PTTK i jego działalności na rzecz dzieci i młodzieży była strona http://mlodziez.pttk.pl istniejąca w latach 2001-2005. Niestety nie zachowała się ona do chwili obecnej.

Po raz czwarty nie ostatni;)

W latach 2006-2009 pod adresem http://mlodziez.pttk.pl funkcjonowała strona, której twórcą był Kol. Łukasz Machniak (członek Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej w XVI kadencji). Zawierała ona podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania Rady.
Może stron było więcej, ja w trakcie swojej działalności odnotowałem te cztery.

Rok Dzieci i Młodzieży
Koncepcja utworzenia portalu informacyjnego, wkomponowanego w strony internetowe Towarzystwa, ale poświęconego tylko sprawom młodzieży zrodziła się w gronie Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej ZG PTTK w 2008 roku. Miało to miejsce w trakcie pracy nad materiałem „PTTK a młodzież”. Rzucony wtedy pomysł przygotowania portalu pod roboczą nazwą „Młodzi w PTTK”, zrealizowany został rok później. Na wiosnę 2009 roku, jako wiceprzewodniczący Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej ZG PTTK XVI kadencji, uruchomiłem nową stronę pod adresem http://www.mlodziez2009.pttk.pl.
Obchodzona wtedy 90 rocznica powstania zorganizowanego ruchu krajoznawczego w szkołach, stanowiła ku temu najlepszą okazję. Uruchomienie portalu stało się ważnym akcentem jubileuszu. Strona spełniła swoje zadanie w 100%. Oparta o system CMS, czytelnikom wzorowo przekazała wszystkie potrzebne informacje. Z drugiej strony była istnym poligonem doświadczalnym pozwalającym na poznanie z działaniem systemu od kuchni. Doświadczenie które zdobyłem przez ponad rok prowadzenia tamtej witryny pozwoliło ulepszyć obecną 6 już odsłonę witryny od strony technicznej.

Na ten moment…
W lutym 2010 roku, na inauguracyjnym posiedzeniu Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej XVII kadencji, zaproponowałem przeniesienie dotychczasowych treści ze strony http://www.mlodziez2009.pttk.pl na adres http://mlodziez.pttk.pl. Jak widać propozycja została przyjęta. Swoją pomoc przy redagowaniu obecnej witryny zaoferowała Kol. Aleksandra Staszak – sekretarz Rady. Wspólnie dokonaliśmy przeprowadzki witryny. 10 marca 2010 roku nastąpiła oficjalna inauguracja obecnej witryny.

Była teoria teraz trochę praktyki:
www.mlodziez.pttk.pl w 6 odsłonie premiera 10 marca 2010 roku.
Liczba odsłon artykułów po miesiącu istnienia ponad 2000.
Liczba dostępnych artykułów 42.
Utworzenie profilu strony na portalu społecznościowym Facebook i jego aktywizacja. Po tygodniu funkcjonowania profil ma 24 fanów – dołącz i Ty! http://www.facebook.com/pages/wwwmlodziezpttkpl/356259918501

Po 15 miesiącach istnienia zanotowano:
- blisko 90 000 odsłon artykułów
- ponad 1 729 143 odwiedzin
- na stronie zamieszczono 175 artykułów autorstwa 23 osób
- na Facebook'u strona posiada 243 fanów
- w ramach strony działają: Forum Młodych PTTK, Kalendarz imprez - Imprezownik, Wizytówki SKKT/MKKT PTTK oraz Newsletter i sonda.

 

A co będzie dalej…? Sprawdzaj sam!

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane