Jak powstało PTTK?

Z mroków historii, czyli jak z PTT i PTK powstało PTTK

Wiele wątpliwości otacza powód i sens powołania PTTK (Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego) powstałego z połączenia PTT (Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego) i PTK (Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego). Wiadomo iż miało to miejsce 17 grudnia 1950 roku. W 2010 roku obchodziliśmy 60 rocznice tego wydarzenia. Głosy wątpliwości pojawiają się jednak co jakiś czas. Jaka jest prawda?

Na jej poszukiwanie wybierają się członkowie Komisji Historii i Tradycji ZG PTTK. Nie strudzona Wanda Skowron oraz inni członkowie Towarzystwa podejmują badania nad wydarzeniami jakie miały miejsce nie tylko 60 lat temu, ale także o wiele wcześniej gdy formowało się Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze.

Efektem tej ciężkiej pracy są liczne publikacje przyjmujące nie tylko formę tradycyjnych książkowych publikacji. Artykuły w wersji elektronicznej można przeczytać i pobrać ze strony Komisji Historii i Tradycji ZG PTTK.
Ukłon Komisji w stronę internautów, poszukiwaczy prawdy i wiedzy o PTTK pozwala na przemyślenie pewnych tematów zanim rozpocznie się odważne dyskusje o powodach i przyczynach takiego, a nie innego stanu rzeczy.

Do tej pory ukazały się artykuły poruszające następującą tematykę związaną z historią PTTK: