Czy wiesz, że..? Czyli ciekawostki związane z PTTK

Najciekawsze turystyczno-krajoznawcze ulice i aleje w Polsce to:

- ulica Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Golubiu-Dobrzyniu, przy ul. PTTK 13 mieści się golubski zamek siedziba Oddziału PTTK w Golubiu-Dobrzyniu

- ulica PTTK w Tarnowie, co ciekawe Oddział PTTK Ziemi Tarnowskiej mieści się przy ulicy Żydowskiej 20

ulica PTTK w Siedlcach

- ulica Senatorska 11 w Warszawie, siedziba ZG PTTK oraz biura odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie organizacji

- Aleja Rajdu Maluchów w Prudniku tak nazwano aleję, którą wędrują maluchy podczas tradycyjnego Rajdu Maluchów organizowanego przez Oddział "Sudetów Wschodnich" w Prudniku

- Aleja PTTK w Warce, co ciekawe ulica ta łączy się z ulicą Senatorską, Farną oraz Nowy Zjazd

- rondo PTTK w Bielsku-Białej

Na Turystycznym Szlaku:

- Szlak im. 25 lecia PTTK, znaki zielone, długość 125 km. Szlak zatacza pętlę, prowadzi przez: Chorzów WPKiW - Bytków - Siemianowice - Czeladź - Grodziec - Łagisza - Zielona - Pogoria - Gołonóg - Kazimierz Górniczy - Ostrowy Górnicze - Balaton - Bory - Maczki - Długoszyn - Góra Piasku - Sodowa Góra - Jaworzno - Łęg - Brzęczkowice - Słupna - Bolina - Giszowiec - Ochojec - Piotrowice - Starganiec - Radoszowy - Załęże - Chorzów WPKiW.

- Stara Dąbrowa, Puszcza Kampinoska, miejsce upamiętnienia pierwszej zbiorowej nizinnej wycieczki pieszej zorganizowanej przez członków Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Na polanie przy rozejściu szlaków: żółtego (w kierunku Nowej Dąbrowy) i niebieskiego (w kierunku Cybulic) znajduje się głaz z tablicą postawiony w 80 rocznice tego wydarzenia, obok posadzono 3 dęby z okazji 100 od pierwszej zbiorowej wycieczki. Dzięki tablicy informacyjnej turyści mogą zapoznać się z historią PTK oraz działalnością PTTK.

PTTK w Internecie

- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze po raz pierwszy pojawiło się w Internecie w 1997 r., stworzono wtedy witrynę Towarzystwa oraz utworzono domenę pttk.pl

- wizytówkę organizacji non profit na Facebooku PTTK utworzyło w 2009

- od 2011 posiada własny kanał na YouTube

Z innej Beczki

- Bi-smark, surykatka, członek PTTK. Nie zdziwcie się gdy odwiedzając Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie waszą uwagę przykuje wybieg jednej z surykatek. Zwierzakiem opiekuje się Koło PTTK nr 1 przy Politechnice Warszawskiej należące do Oddziału Międzyuczelnianego w Warszawie. Koło sponsoruje żywność oraz często odwiedza Bi-smarka.

Odznaki

- pierwszą ustanowioną w PTTK odznaką turystyki kwalifikowanej była Górska Odznaka Turystyczna PTTK z 1950 r. (w PTT istniała od 1935 r.)

- pierwszą ustanowioną odznaką krajoznawczą była Odznaka Turystyczna Ziem Zachodnich z 1959 r.

- najstarszą do dziś możliwą do zdobycia odznaką krajoznawczą jest Miłośnik Roztocza, pierwszy regulamin przygotowano w 1965 r.

- odznaką o najmniejszym rozmiarze „blachy” jest Krajoznawcza Odznaka Morska

Pomysł utrwalania ciekawostek oraz pierwszy ich zbiór zebrała Aleksandra Staszak. Ciekawostek wciąż przybywa nadali je m.in. Paweł Zań, Karolina Pawlak, Maria Staszak.