Eksperymentowanie - sposób na niepogodę...
- szczegóły
- data publikacji: piątek, 06, styczeń 2012 13:23
- autor: Aleksandra Staszak
Dlaczego w drożdżówce jest tyle dziurek, co wspólnego mają gwoździe i płatki kukurydziane, czy korzenie roślin zawsze rosną w dół? Czyli co robić gdy dzieci się nudzą...
W przyrodzie zdarzają się takie dni, podczas których nie mamy ochoty lub możliwości ruszyć na kolejną wyprawę w teren. Przygody przeżywać możemy jednak także we własnym domu.
Czas, gdy za oknem pada, możemy poświecić na przygotowanie kolejnych wyjazdów, gry planszowe lub na EKSPERYMENTOWANIE!
Eksperymentowanie jest ciekawe, na co dzień eksperymentują m.in. biolodzy, chemicy, fizycy w ten sposób dowiadują się nowych rzeczy na temat ludzi, roślin, zwierząt, życia na ziemi czy we wszechświecie. Nie trzeba dużych wydatków by dowiedzieć się jak pracują naukowcy i samodzielnie (z niewielką pomocą rodziców) poszukiwać odpowiedzi na ważne pytania związane z procesami zachodzącymi we wnętrzu ludzkiego ciała, w roślinach i nie tylko.
Fundacja BioCen przygotowała zbiór eksperymentów, których przeprowadzenie we własnej kuchni (która stanie się w czasie ich trwania pełnoprawnym laboratorium) pomogą Wam zrozumieć, co dzieje się we wszechświecie.
Dzięki poradnikowi "Eksperymentowanie jest fajne!" będziecie mogli dowiedzieć się m.in.:
-
Co rozkłada cukry na małe cząsteczki?
-
Co cebulę czyni cebulą?
-
Dlaczego ciasto rośnie?
-
Korzonki w górę? Korzonki w dół? Czyli jak to jest naprawdę?
Będziecie mogli poznać:
-
Naszego wewnętrznego superbohatera
-
Owocowe enzymy
-
Tajemnice kukurydzianych płatków
- Tropy witaminy C
- Niezwykłe zdolności czerwonej kapusty
- Językową mapę smaków
BioCentrum Edukacji Naukowej, BioCEN, powstało w roku 2002 z inicjatywy młodych biologów, którzy zwrócili uwagę na fakt, iż wyniki badań biologicznych, nauka i nowoczesne technologie mają coraz większy wpływ na ludzi i ich życie codzienne.
Postanowili stworzyć miejsce, gdzie wszyscy zainteresowani poznawaliby tajniki współczesnej biologii.