Dzieci i kajaki

Turystyka kajakowa dzieci, czyli o Dziecięcej Odznace Kajakowej PTTK Kiełbik

Rok 2010 w PTTK, ogłoszono jako „Rok Turystyki Wodnej w PTTK”. Warto wiedzieć, woda łączy ze sobą turystów uprawiających 3 kategorie turystyki kwalifikowanej – żeglarzy, płetwonurków oraz kajakarzy.

Turystom wypoczywającym nad wodą w szczególności kajakarzom, bliska jest przyroda. Z kajaka ma się ją na wyciągnięcie ręki. Koncerty owadów i ptaków, kwieciste łąki, potrafią zauroczyć nie jednego mieszkańca betonowej dżungli. Turystom fotografom spływ dostarczy wielu plenerów na fotograficzne łowy.

Nie dziwi więc fakt, iż zauroczeni kajakowym środkiem lokomocji wakacyjnej i nie tylko, młodzi rodzice tuż po narodzinach swych dzieci czekają na odpowiedni moment, by dokonać kajakowego wtajemniczenia. Nie ma idealnej recepty dla określenia kiedy dziecko zabrać na spływ po raz pierwszy. Każde z dzieci jest inne, a decyzje, tą który moment jest odpowiedni muszą podjąć rodzice, najlepiej znający swe pociechy. Pewnym jest, iż dzieci wsiadające do kajaków, poznają świat z innego punktu, pośród ciszy i przyrody czują się niczym pierwsi odkrywcy. Dlatego też warto przygotować im w czasie postojów zagadki i niespodzianki pobudzające ich wyobraźnię. Obcowanie z przyrodą, wodą uczy odpowiedzialności, skłania do aktywnego spędzania wolnego czasu i co równie ważne uwrażliwia na otaczający świat. Na pytanie „Czy dziecko można zabrać na spływ kajakowy?” Odpowiada Tomasz A. Krajewski, podaje wiele praktycznych porad związanych z tematem dziecko + kajak. Więcej informacji można znaleźć na stronie: wuja.republika.pl

Komisja Turystyki Kajakowej ZG PTTK, przygotowała w swej ofercie specjalną odznakę przeznaczoną dla najmłodszych kajakarzy: Dziecięcą Odznakę Kajakową PTTK Kiełbik (DOK PTTK Kiełbik). Celem jej istnienia jest zachęcanie dzieci i rodzin do kajakowych wypraw, poznawania ziemi ojczystej i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Dziecięca Odznaka Kajakowa przeznaczona jest dla dzieci poniżej 9 roku życia (dzieci i młodzież powyżej 9 roku życia zdobywają Turystyczną Odznakę Kajakową PTTK w stopniu Popularnym, po ukończeniu 10 lat a przed skończeniem 12 mogą zdobywać Odznakę Młodzieżową Polskiego Związku Kajakowego). Warunki, jakie należy spełnić aby uzyskać poszczególne stopnie odznaki, to udział w spływie trwającym łącznie:

2 dni – stopień I brązowy DOK PTTK Kiełbik

7 dni – stopień II srebrny DOK PTTK Kiełbik

14 dni – stopień III złoty DOK PTTK Kiełbik

Regulamin odznaki znaleźć można tutaj. Informacji szczegółowej na temat DOK PTTK Kiełbik oraz Turystycznej Odznaki Kajakowej PTTK (TOK PTTK) udzielają Referaty weryfikacyjne których adresy odnaleźć można na stronie Komisji Turystyki Kajakowej (dział odznaki/weryfikacja odznak/Wykaz Terenowych Referatów Weryfikacyjnych).

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane