Relacja z rajdu z Przyrodą na Ty - spotkanie 2 >Leśna Rzeka

W sobotę, 9 października 2010 roku odbyła się druga odsłona cyklu rajdów "Z Przyrodą na Ty" organizowanych przez PTTK Ziemi Średzkiej. Poranna zbiórka dała pełen obraz stosunku młodzieży do przyrody. Pełna lista autokarowa i szeroki przekrój wiekowy doskonale świadczyły o tym, że nie tylko komputer młodym ludziom w głowach.

Autokar podwiózł grupę 50 uczestników rajdu do Orzechowa, skąd szlakiem żółtym dotarli do Czeszewa i do Ośrodka Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Jarocin. Pan podleśniczy udzielając prelekcji dotyczącej roli lasu w życiu człowieka, funkcjach lasu i Nadleśnictwie Jarocin przeprowadził grupę przez salę leśnych ekslibrisów oraz wystawę zwierząt i roślin występujących w lasach Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego.

Przedstawiając multimedialną makietę zaprosił do obejrzenia filmu dotyczącego czeszewskich łęgów. Po zakończeniu pokazu, grupa udała się na instalację rzeka gdzie przez zabawę mogła dowiedzieć się jak powstaje rzeka, jaki wpływ na środowisko wodne ma człowiek, można było zbudować tamę czy też wejść do nory bobrów. Gdy młodzież poznała rzekę "od wewnątrz", grupą udali się na przeprawę promem przez rzekę Wartę, by przejść ścieżkę edukacyjną "Starorzecze" i poznać stare, 400 letnie Dęby.

Następnie uczestnicy na leśnej polanie mieli okazję posiedzieć przy ognisku, upiec kiełbaski i wypić herbatę z termosów. Niektórzy z starszych uczestników zabawiali najmłodszych grami w "berka" czy "chowanego" w czasie gdy reszta przeznaczyła tą chwilę na relaks. Po odpoczynku wszyscy udali się z powrotem do Ośrodka, aby z stamtąd wyruszyć na 6 kilometrowy spacer żółtym szlakiem turystycznym do Nowej Wsi Podgórnej skąd odebrał ich autokar.

Wszyscy zmęczeni ale i podekscytowani pełnym wrażeń dniem wrócili do domu. Rajd ten po raz kolejny był wspaniale zorganizowany, a prezes oddziału PTTK Ziemi Średzkiej, Pan Jarosław Zwiernik, który rajd prowadził, zapowiedział ponowny wyjazd do Czeszewa, tym razem wiosną.

W rajdzie wzięli udział uczniowie średzkich: Szkoły Podstawowej nr 2, Gimnazjum nr 2, Zespołu Szkół Zawodowych im. H. Cegielskiego oraz uczniowie Zespołu Szkół podstawowej i Gimnazjum w Słupi Wielkiej.

Komentarz w tym Artykule
Musisz Zalogować się lub Zarejestrować aby wziąć udział w tej dyskusji.

Do tego forum nie masz dostępu

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane