Razem na szlaku. XVI Rajd Poznajemy Parki Krajobrazowe Wielkopolski
- szczegóły
- data publikacji: środa, 24, kwiecień 2013 20:34
- autor: Aleksandra Staszak
Przyjacielem na szlaku jest każdy. Wspólne spotkania są okazją do poszerzania swej wiedzy, ale także drogą do integracji. XVI Rajd Poznajemy Parki Krajobrazowe Wielkopolski „Lednicki Park Krajobrazowy”, 21.04.2013 jest przykładem integracji po wielkopolsku różnych turystycznych środowisk.
Na rajd organizowany przez O/PTTK Poznań Nowe-Miasto zgłosiło się wielu spragnionych przyrodniczych wrażeń turystów. W rajdzie udział wzięło w sumie 198 osób, w tym 134 stanowiły dzieci i młodzież szkolna.
Autokary, podobnie zresztą jak jedna z grup rowerowych, wyruszyły z Poznania niedzielnym porankiem. Druga grupa rowerowa wyruszyła z Promnic ich szlak wiódł do Dziekanowic przez teren Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Na starcie stawiły się drużyny rajdowe z różnych stron województwa m.in. z Poznania, Lubonia, Środy Wielkopolskiej, Owińsk, Warszawy przemierzały zaplanowaną trasę pieszą zapoznając się z Lednickim Parkiem Krajobrazowym. Na mecie rajdu w Dziekanowicach każdy uczestnik miał okazję zwiedzić Wielkopolski Park Etnograficzny. W Skansenie można było się zapoznać z życiem ludności wielkopolskiej na przełomie wieków. Ze skansenu turyści udali się do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy gdzie oprócz czegoś dla ducha było i coś dla ciała. Pachnąca grochówka wytyczała cel wędrówki turystom. Na zakończenie zorganizowano konkurs wiedzy o Parku, który jest najstarszym Parkiem Krajobrazowym w województwie, powstał w 1988 r. i chroni tereny ważne ze względu na początki polskiej państwowości.
Zadowoleni i pokrzepieni słoneczną pogodą turyści około godziny 15 powrócili do Poznania skąd ruszyli dalej do swych domów. Zaglądając w rajdową statystykę okazuje się iż najliczniejszą drużyną była ta z Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu (25 osób) przy Zespole działa Szkolne Koło PTTK należące do Oddziału PTTK Poznań-Nowe Miasto. Uczestnik z najdalszych stron to Aleksandra Safinowska przyjechała z Warszawy trudy podróży nie były w stanie ją odstraszyć choć nie widzi przybycie na Rajd było jej priorytetem. Na rajdzie nie zabrakło również młodzieży ze Szkolnego Koła PTTK „W zasięgu reki” działającym przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach oraz Szkolnego Koła PTTK „Podróżnik” przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Poznaniu młodzież brała udział w wycieczce autokarowo-pieszej natomiast młodzież ze Szkolnego Koła PTTK „Echo” przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu, przyjechały z Poznania rowerami. Koła należą do Oddziału organizującego rajd, Koło „Podróżnik” powstało w 2013r.
Rajd był okazją do integracji przyrodników ale i Instruktorów Ochrony przyrody działających w PTTK. Podczas burzliwej narady wytyczono plan pracy na najbliższy czas.
Rajd odbył się pod czujnym okiem komandora Eugeniusza Jacka, a jego sprawna organizacja możliwa była dzięki zaangażowaniu członków Oddziału.