Nauczyciele Kraju Ojczystego po raz wtóry

Z różnych stron Polski 16 października 2012r. zjechali do Warszawy nauczyciele na uroczyste wręczenie tytułu i medalu PTTK Nauczyciel Kraju Ojczystego w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Nauczyciel Kraju Ojczystego

Odebrali podziękowania za lata pracy z młodzieżą i dla młodzieży. Jako nauczyciele poświęcali swój czas i energię, by zapoznawać i prowadzić młodzież najciekawszymi ścieżkami krajoznawczo-turystycznymi naszego kraju. Wielu z nich to już nauczyciele emerytowani, a prawie wszyscy nadal wiodą młodzież na spotkania z Naturą, uczą odkrywania kraju ojczystego, mądrego wędrowania i odpowiedniego zachowania na szlaku. Spotkanie w Ministerstwie Edukacji Narodowej było zaznaczeniem pięknej roli nauczycieli w otwieraniu młodych osób na swoje małe ojczyzny, na mądre poznawanie kraju ojczystego.

Sekretarz generalny Zarządu Głównego PTTK, Roman Bargieł, powitał serdecznie wszystkich laureatów oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusza Sławeckiego, prezesa Zarządu Głównego PTTK Lecha Drożdżyńskiego, wiceprezesów tego Zarządu – Andrzeja Gordona i Henryka Miłoszewskiego, członka tego Zarządu – Piotra Niewiadomskiego, przewodniczącego Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK Roberta Mazurka, główną specjalistkę w Departamencie Zwiększania Szans Edukacyjnych MEN Katarzynę Tyczkę, głównego specjalistę ds. inicjatyw programowych w biurze Zarządu Głównego PTTK Pawła Zania, współpracującego z Radą Programową ds. Młodzieży Szkolnej.

Następnie zabrał głos wiceminister edukacji narodowej Tadeusz Sławecki, który był niezmiernie rad, że mógł uczestniczyć w tym spotkaniu i wręczać list od Pani Minister Krystyny Szumilas z zawartym podziękowaniem i gratulacjami „wyróżnienia tytułem Nauczyciel Kraju Ojczystego, nadanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w uznaniu szczególnych zasług w pracy edukacyjno-wychowawczej, mającej na celu upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży”, że poprzez krajoznawstwo i turystykę szkolną kolejnym pokoleniom młodych ludzi przybliżane jest „piękno naszego ojczystego kraju”. Powiedział, że niezmiernie ważna jest we współczesnej polskiej szkole „edukacja turystyczna uczniów”. Podkreślił jak wiele czasu, energii i zaangażowania ze strony nauczycieli wymaga praca z młodzieżą, ponieważ sam był przez wiele lat nauczycielem i dyrektorem szkoły, najpierw podstawowej, a później Publicznego Gimnazjum w Czemernikach, a także działaczem PTTK w oddziale w Radzyniu Podlaskim z, jak podkreślił, aktualnie opłaconymi składkami. Podziękował nauczycielom za pracę z młodzieżą, za otwieranie serc i umysłów na Polskę, za niezwykłą energię i zaangażowanie oraz serce dla młodzieży. Życzył też czynnym nauczycielom, by im nigdy nie zabrakło serdecznego podejścia do młodych osób.

Z kolei prezes Zarządu Głównego PTTK, Lech Drożdżyński, mówił o wspaniałej pracy nauczycieli z młodzieżą, o ich wielkiej roli w procesie nauczania, wspominając twórców Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, którego spadkobiercą jest Polskie Towarzystwo Krajoznawczo-Turystyczne, w tym Aleksandra Janowskiego – naczyciela, który „kochał i uczył kochać Ziemię Ojczystą”. Wyraził uznanie dla pasji z jaką nauczyciele pracowali i pracują z młodzieżą, podziękował za poświęcony im czas, za mądre uczenie o Polsce, dostrzegania piękna naszego kraju, rozumienia jego historii i przyrody.

Przypomnijmy, że twórcą i pomysłodawcą określenia „Nauczyciel Kraju Ojczystego” oraz postulatu wyróżniania nauczycieli był przed kilkunastoma laty prof. dr hab. Kazimierz Denek, któremu rok temu wręczono to wyróżnienie z numerem pierwszym za całokształt jego dokonań. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze ustanowiło tytuł i medal oraz było inicjatorem spotkań w Ministerstwie Edukacji Narodowej, występując z tą propozycją do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Spotkało się z życzliwym podejściem najpierw na szczeblu departamentu, a potem ścisłego kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W tym roku zaszczytny tytuł Nauczyciela Kraju Ojczystego przyznano 46 osobom, których listę w porządku alfabetycznym przedstawiamy:

  1. Zdzisław Andrzejewski, Zawadzkie
  2. Henryk Antkowiak, Legnica
  3. Janina Augustyn, Gorlice
  4. Maria Balkowska-Damian, Wrocław
  5. Mieczysław Bożym, Warszawa
  6. Maria Ciombor, Krotoszyn
  7. Tadeusz Czubek, Nowy Sącz
  8. Leszek Drabczyk, Jawor
  9. Bogdan Fijałek, Radzyń Podlaski
  10. Janusz Filarowski, Rzeszów
  11. Janina Foryńska, Konin
  12. Bogusław Golonka, Jawor
  13. Kazimiera Grabowiecka, Warszawa
  14. Małgorzata Grudzińska, Raszyn
  15. Joanna Janicka, Mińsk Mazowiecki
  16. Zbigniew Jankowski, Luboń
  17. Beata Jendruś, Kolonowskie
  18. Danuta Kończak, Warszawa
  19. Wanda Kruszyńska, Zgierz
  20. Elżbieta Kurzyna, Biłgoraj
  21. Janina Lelito-Zimochocka, Gliwice
  22. Bernard Malinowski, Warszawa
  23. Leszek Michalczak, Kościan
  24. Henryk Moroz, Warszawa
  25. Jerzy Mydlarz, Maków Podhalański
  26. Edwin Nawrocki, Wejherowo
  27. Roman Orlicz, Warszawa
  28. Paweł Packi, Wieluń
  29. Krystyna Pietrucha, Zgierz
  30. Piotr Piwowar, Nowy Sącz
  31. Henryk Pytlik, Warszawa
  32. Danuta Rosner, Warszawa
  33. Gabriela Rościszewska, Gliwice
  34. Jerzy Rubach, Kamienna Góra
  35. Elżbieta Rydel-Piskorska, Konstancin Jeziorna
  36. Janusz Sapa, Warszawa
  37. Barbara Steć, Szczecin
  38. Eugeniusz Stępak, Ropczyce
  39. Grażyna Szafińska, Żarnów
  40. Jadwiga Szandar, Gliwice
  41. Ryszard Marek Szpecht, Warszawa
  42. Urszula Szwed, Pakosław
  43. Henryk Wasilewski, Włocławek
  44. Stanisław Wójciak, Ropczyce
  45. Marian Zając, Wodzisław Śląski
  46. Tadeusz Zombirt, Płock

Kiedy już wręczono przybyłym laureatom listy gratulacyjne oraz dyplomy – medale Nauczyciel Kraju Ojczystego i nastąpiły rozmowy w gronie nauczycielskim, jedna z najbardziej urokliwych nauczycielek, harcmistrz Danuta Rosner, która pojawiła się w stroju harcerskim, zachęciła do odśpiewania hymn Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, którego strofy powielone na kilkunastu egzemplarzach rozdała wcześniej. Opowiadała zebranym o tym, jak nauczyła ją tego hymnu jej wychowawczyni w Szkole Powszechnej w Czechowiczach-Dziedzicach na Śląsku i jak go sama propagowała. Zaintonowała i z początku nieśmiało rozległ się śpiew hymnu rozpoczynającego się od słów:

Przez czarne pola kwietne rozłogi
Pędzi nas, pędzi zapału wiatr
Hen w świat daleki aż rwą się nogi
Poznać od morza kraj aż do Tatr […].

Zakończył się zaś strofą dopisaną w 1980r. przez uśmiechniętą harcmistrz Danusię w imieniu „wszystkich, którzy krajoznawstwu i turystyce oddają swój czas i serce, a młodych uczą miłości do kraju ojczystego”:

Przez pola, łąki, przez kraj ojczysty
Gna nas i pędzi zapału wiatr
Od wód Bałtyku przez wstęgę Wisły
Do niebotycznych skalistych Tatr.

Ref. Czeka nas piękno wciąż utajone
I las zaprasza poszumem drzew
A wszystkie szlaki Biało-Czerwonej
Na nas czekają śląc cichy zew.

Elżbieta Matusiak-Gordon
„Gościniec PTTK”

Reportaż fotograficzny, autorstwa Andrzeja Wielochy.

Galeria zdjęć, autor Paweł Zań.

polecane