Nauczyciele Kraju Ojczystego po raz wtóry
- szczegóły
- data publikacji: piątek, 19, październik 2012 21:05
- autor: Elżbieta Matusiak-Gordon
Z różnych stron Polski 16 października 2012r. zjechali do Warszawy nauczyciele na uroczyste wręczenie tytułu i medalu PTTK Nauczyciel Kraju Ojczystego w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Odebrali podziękowania za lata pracy z młodzieżą i dla młodzieży. Jako nauczyciele poświęcali swój czas i energię, by zapoznawać i prowadzić młodzież najciekawszymi ścieżkami krajoznawczo-turystycznymi naszego kraju. Wielu z nich to już nauczyciele emerytowani, a prawie wszyscy nadal wiodą młodzież na spotkania z Naturą, uczą odkrywania kraju ojczystego, mądrego wędrowania i odpowiedniego zachowania na szlaku. Spotkanie w Ministerstwie Edukacji Narodowej było zaznaczeniem pięknej roli nauczycieli w otwieraniu młodych osób na swoje małe ojczyzny, na mądre poznawanie kraju ojczystego.
Sekretarz generalny Zarządu Głównego PTTK, Roman Bargieł, powitał serdecznie wszystkich laureatów oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusza Sławeckiego, prezesa Zarządu Głównego PTTK Lecha Drożdżyńskiego, wiceprezesów tego Zarządu – Andrzeja Gordona i Henryka Miłoszewskiego, członka tego Zarządu – Piotra Niewiadomskiego, przewodniczącego Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK Roberta Mazurka, główną specjalistkę w Departamencie Zwiększania Szans Edukacyjnych MEN Katarzynę Tyczkę, głównego specjalistę ds. inicjatyw programowych w biurze Zarządu Głównego PTTK Pawła Zania, współpracującego z Radą Programową ds. Młodzieży Szkolnej.
Następnie zabrał głos wiceminister edukacji narodowej Tadeusz Sławecki, który był niezmiernie rad, że mógł uczestniczyć w tym spotkaniu i wręczać list od Pani Minister Krystyny Szumilas z zawartym podziękowaniem i gratulacjami „wyróżnienia tytułem Nauczyciel Kraju Ojczystego, nadanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w uznaniu szczególnych zasług w pracy edukacyjno-wychowawczej, mającej na celu upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży”, że poprzez krajoznawstwo i turystykę szkolną kolejnym pokoleniom młodych ludzi przybliżane jest „piękno naszego ojczystego kraju”. Powiedział, że niezmiernie ważna jest we współczesnej polskiej szkole „edukacja turystyczna uczniów”. Podkreślił jak wiele czasu, energii i zaangażowania ze strony nauczycieli wymaga praca z młodzieżą, ponieważ sam był przez wiele lat nauczycielem i dyrektorem szkoły, najpierw podstawowej, a później Publicznego Gimnazjum w Czemernikach, a także działaczem PTTK w oddziale w Radzyniu Podlaskim z, jak podkreślił, aktualnie opłaconymi składkami. Podziękował nauczycielom za pracę z młodzieżą, za otwieranie serc i umysłów na Polskę, za niezwykłą energię i zaangażowanie oraz serce dla młodzieży. Życzył też czynnym nauczycielom, by im nigdy nie zabrakło serdecznego podejścia do młodych osób.
Z kolei prezes Zarządu Głównego PTTK, Lech Drożdżyński, mówił o wspaniałej pracy nauczycieli z młodzieżą, o ich wielkiej roli w procesie nauczania, wspominając twórców Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, którego spadkobiercą jest Polskie Towarzystwo Krajoznawczo-Turystyczne, w tym Aleksandra Janowskiego – naczyciela, który „kochał i uczył kochać Ziemię Ojczystą”. Wyraził uznanie dla pasji z jaką nauczyciele pracowali i pracują z młodzieżą, podziękował za poświęcony im czas, za mądre uczenie o Polsce, dostrzegania piękna naszego kraju, rozumienia jego historii i przyrody.
Przypomnijmy, że twórcą i pomysłodawcą określenia „Nauczyciel Kraju Ojczystego” oraz postulatu wyróżniania nauczycieli był przed kilkunastoma laty prof. dr hab. Kazimierz Denek, któremu rok temu wręczono to wyróżnienie z numerem pierwszym za całokształt jego dokonań. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze ustanowiło tytuł i medal oraz było inicjatorem spotkań w Ministerstwie Edukacji Narodowej, występując z tą propozycją do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Spotkało się z życzliwym podejściem najpierw na szczeblu departamentu, a potem ścisłego kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W tym roku zaszczytny tytuł Nauczyciela Kraju Ojczystego przyznano 46 osobom, których listę w porządku alfabetycznym przedstawiamy:
- Zdzisław Andrzejewski, Zawadzkie
- Henryk Antkowiak, Legnica
- Janina Augustyn, Gorlice
- Maria Balkowska-Damian, Wrocław
- Mieczysław Bożym, Warszawa
- Maria Ciombor, Krotoszyn
- Tadeusz Czubek, Nowy Sącz
- Leszek Drabczyk, Jawor
- Bogdan Fijałek, Radzyń Podlaski
- Janusz Filarowski, Rzeszów
- Janina Foryńska, Konin
- Bogusław Golonka, Jawor
- Kazimiera Grabowiecka, Warszawa
- Małgorzata Grudzińska, Raszyn
- Joanna Janicka, Mińsk Mazowiecki
- Zbigniew Jankowski, Luboń
- Beata Jendruś, Kolonowskie
- Danuta Kończak, Warszawa
- Wanda Kruszyńska, Zgierz
- Elżbieta Kurzyna, Biłgoraj
- Janina Lelito-Zimochocka, Gliwice
- Bernard Malinowski, Warszawa
- Leszek Michalczak, Kościan
- Henryk Moroz, Warszawa
- Jerzy Mydlarz, Maków Podhalański
- Edwin Nawrocki, Wejherowo
- Roman Orlicz, Warszawa
- Paweł Packi, Wieluń
- Krystyna Pietrucha, Zgierz
- Piotr Piwowar, Nowy Sącz
- Henryk Pytlik, Warszawa
- Danuta Rosner, Warszawa
- Gabriela Rościszewska, Gliwice
- Jerzy Rubach, Kamienna Góra
- Elżbieta Rydel-Piskorska, Konstancin Jeziorna
- Janusz Sapa, Warszawa
- Barbara Steć, Szczecin
- Eugeniusz Stępak, Ropczyce
- Grażyna Szafińska, Żarnów
- Jadwiga Szandar, Gliwice
- Ryszard Marek Szpecht, Warszawa
- Urszula Szwed, Pakosław
- Henryk Wasilewski, Włocławek
- Stanisław Wójciak, Ropczyce
- Marian Zając, Wodzisław Śląski
- Tadeusz Zombirt, Płock
Kiedy już wręczono przybyłym laureatom listy gratulacyjne oraz dyplomy – medale Nauczyciel Kraju Ojczystego i nastąpiły rozmowy w gronie nauczycielskim, jedna z najbardziej urokliwych nauczycielek, harcmistrz Danuta Rosner, która pojawiła się w stroju harcerskim, zachęciła do odśpiewania hymn Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, którego strofy powielone na kilkunastu egzemplarzach rozdała wcześniej. Opowiadała zebranym o tym, jak nauczyła ją tego hymnu jej wychowawczyni w Szkole Powszechnej w Czechowiczach-Dziedzicach na Śląsku i jak go sama propagowała. Zaintonowała i z początku nieśmiało rozległ się śpiew hymnu rozpoczynającego się od słów:
Przez czarne pola kwietne rozłogi
Pędzi nas, pędzi zapału wiatr
Hen w świat daleki aż rwą się nogi
Poznać od morza kraj aż do Tatr […].
Zakończył się zaś strofą dopisaną w 1980r. przez uśmiechniętą harcmistrz Danusię w imieniu „wszystkich, którzy krajoznawstwu i turystyce oddają swój czas i serce, a młodych uczą miłości do kraju ojczystego”:
Przez pola, łąki, przez kraj ojczysty
Gna nas i pędzi zapału wiatr
Od wód Bałtyku przez wstęgę Wisły
Do niebotycznych skalistych Tatr.Ref. Czeka nas piękno wciąż utajone
I las zaprasza poszumem drzew
A wszystkie szlaki Biało-Czerwonej
Na nas czekają śląc cichy zew.
Elżbieta Matusiak-Gordon
„Gościniec PTTK”