Szlakiem pamięci Powstania Wielkopolskiego, czyli turystyka i krajoznawstwo na Kujawach

 

W dniu 22 stycznia 2011 roku, uczestniczyłem, zresztą za namową kolegi - turysty Szymona Puchały, w dwóch imprezach turystycznych w powiecie inowrocławskim. Podróż rozpocząłem w Solcu, po krótkim przystanku w Inowrocławiu dotarłem na start rajdu do Pakości.

W Pakości czekał Rafał Gotowski, który przygotował dla uczestników rajdu małą niespodziankę. Trasę rajdu wzbogacono o elementy imprezy na orientacje. W rajdzie uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pakości razem z opiekunami a także turyści nieco starsi. Start odbył się sprzed XVII wiecznego klasztoru Franciszkanów. Trasa wiodła przez okoliczne pola do miejscowości Gorzany, a następnie do Kościelca. Całe szczęście tego dnia pogoda okazała się naszym sprzymierzeńcem. Było słonecznie i bezwietrznie. Po dotarciu do Kościelca zatrzymaliśmy się w budynku Szkoły Podstawowej, gdzie na turystów czekała gorąca herbata oraz słodki poczęstunek.      W międzyczasie wyłoniono zwycięzców imprezy na orientację. W kategorii dla piechurów nieco starszych triumfował trzyosobowy zespół połączonych sił Solca Kujawskiego, Inowrocławia i Pakości o dźwięcznej nazwie „SOLINOPAK”. Ponadto sporą atrakcją zwłaszcza dla młodych uczestników było ognisko. Kiedy konsumpcja kiełbasek została zakończona, wszyscy udali się na miejscowy cmentarz – na którym znajdują się groby Powstańców Wielkopolskich. Przy każdym zapalono pamiątkowy znicz.

Okazało się, że w Kościelcu będącym niewielką miejscowością znajduje się architektoniczna perełka – kościół romański pw. św. Małgorzaty z przełomu XII i XIII wieku. Jako ciekawostkę warto dodać, że właśnie w tej świątyni posługiwał do mszy św. urodzony w niedalekim Rycerzewie Józef Glemp – późniejszy kardynał i Prymas Polski. Wielka szkoda, że kościół był zamknięty, albowiem z tego co udało mi się przeczytać, wewnątrz świątyni znajdują się ciekawe ołtarze z XVI-XVII wieku.

Turystyczne wrażenia na tym się jednak nie zakończyły. Popołudniu w Kościelcu wzięliśmy udział w XIII Nocnym Marszu Szlakiem Powstania Wielkopolskiego Kościelec – Inowrocław. Baza rajdu znajdowała się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II.
Zanim wyruszono na trasę młodzież z Inowrocławia i okolic w sile około 80 osób skosztowała znakomitych drożdżówek z kubkiem ciepłej herbaty. Chętni brali udział w konkursie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody książkowe. Gościem specjalnym imprezy był pan Alfred Krysiak – turysta, miłośnik historii, autor przewodnika turystycznego po Inowrocławiu i Kujawach. Niewątpliwie klimatu dodawał fakt, że na marsz który rozpoczął się około godz. 18-tej uczestnicy zostali wyposażeni w pochodnie. Taki oświetlony, zwarty korowód robił duże wrażenie na miejscowych, którzy nierzadko wychylali się ze zdziwieniem przez okna, aby zobaczyć co się dzieje. Jak to jednak niekiedy bywa, na trasie zdarzają się niespodzianki, których każdy wolałby uniknąć. Krótki odcinek drogi okazał się niezwykle grząski, trzeba było bardzo uważać, żeby nie stracić obuwia. Niemniej szybko zorganizowano obejście nieciekawego odcinka. Na mecie rajdu, który zakończył się w Inowrocławiu, na twarzach młodych ludzi dało się zobaczyć zmęczenie, ale co ważniejsze radość z przebytej trasy.
Obok krajoznawstwa i turystyki uczestnicy obu imprez uczcili pamięć uczestników Powstania Wielkopolskiego. Była to żywa lekcja historii.

Pragnę podziękować za zaproszenie i gościnę Szymonowi. Dziękuję także wszystkim turystom z Inowrocławia za mile spędzony czas. Dwa rajdy jednego dnia to ciekawe doświadczenie! W ramach rewanżu kolega z Inowrocławia, wziął udział w wycieczce krajoznawczej po powiecie toruńskim. Wycieczkę zorganizował Klub Turystów Pieszych Horyzont z Solca Kujawskiego odbyła się ona następnego dnia.

Z turystycznym pozdrowieniem
Łukasz Wojtecki

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane