Weekend majowy z "DIABLAKIEM"

W dniach 30 kwietnia – 1 maja br. odbyła się kolejna wycieczka Uczniowskiego Klubu Sportowo –  Turystycznego "DIABLAK" realizującego cele w ramach działalności prowadzonej przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie i współpracującego z PTTK Oddziałem Ziemi Pszczyńskiej. Tym razem udaliśmy się pociągiem do Rajczy z zamiarem zrealizowania następującej trasy: Rajcza – Rycerka – Hutyrów (744 m n.p.m.) – Młada Hora (873 m n.p.m.) - Jaworzynka (1117 m n.p.m.) – Rycerzowa Mała (1207 m n.p.m.) – Rycerzowa Wielka (1226 m n.p.m.) – Majcherowa (1105 m n.p.m.) – Przełęcz Przegibek (1000 m n.p.m.) – Bendoszka Wielka (1144  m n.p.m.) – Praszywka Wielka (1043 m n.p.m.) – Rycerka Dolna – Łysica (704 m n.p.m.) – Sól.

Trasa średnio długa, ale przyjemna, dwudniowa, około 31 km., więc było co chodzić :). Pierwszy dzień to około 18 km bardzo spokojnego marszu z Rajczy na bardzo malowniczo położone schronisko na Przełęczy Przegibek. Po 6 godzinach wędrówki, wypiciu smacznej czekolady na gorąco w schronisku pod Rycerzową, przyszedł czas na zakwaterowanie, obiadokolację i wieczór spędzony przy ognisku z pieczeniem kiełbasek i integracją grupy. Dzień drugi, deszczowy, nie zakłócił planów. Dzięki dobremu przygotowaniu grupy można było spokojnie przejść zaplanowaną trasę trochę w deszczu, trochę w błotku, a na koniec dnia w okolicach Bielska – Białej nieśmiało zza chmur zaczęło wyglądać słońce.

W czasie wycieczki młodzież miała możliwość zapoznania się z walorami Beskidów, poznania zasad bezpiecznego poruszania się w terenie górzystym, praktycznego korzystania z mapy. Uczestnicy poznali również zasoby przyrodnicze, skład gatunkowy lasów, sposoby ochrony środowiska Beskidów, a także czynniki powodujące degradację środowiska naturalnego. Pan Wojciech Stankiewicz przedstawił budowę geologiczną i etapy formowania się gór. Uczestnikom przedstawiono również najbardziej charakterystyczne punkty topograficzne terenu "Worka Raczańskiego", a także omówiono podział Beskidów oraz ich najważniejsze cechy. Nie zapomniano również o historii rozwoju turystyki na tych terenach. Jak zawsze wszystkim dopisał bardzo dobry humor, pomimo nie rozpieszczającej pogody. Uczestnicy wracali zmęczeni, ale zadowoleni zarówno z trasy, z atmosfery panującej podczas wycieczki, jak i z nowo zawartych znajomości.

Korzystając z okazji zapraszamy młodzież do wzięcia udziału w rajdzie rowerowym, który odbędzie się 14 maja br. a organizowany jest przez PTTK Oddział Ziemi Pszczyńskiej. Szczegóły znajdują się na stronie Klubu, jak co roku chcemy przygotować przynajmniej jedną grupę – czekamy na chętnych, którzy chcą aktywnie i miło spędzić wolny czas.

Więcej informacji dotyczących działalności Klubu znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl

Zapraszamy młodzież do udziału w wycieczkach koła.

Agnieszka i Artur Wojciechowie

Sprawdź Wizytówkę SKKT "Diablak"

Komentarz w tym Artykule
Musisz Zalogować się lub Zarejestrować aby wziąć udział w tej dyskusji.

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane