VI Zimowy Rajd Kaszubsko-Pomorski STOLEMY

Odbył się w dniach 18-20.02.2011 r. Wzięli w nim udział 120 uczestników m.in. piechurzy z Klubu Turystów Pieszych "Horyzont" z Solca Kujawskiego. Organizatorem rajdu jest Oddział PTTK w Gdańsku. W tym roku bazą dla wszystkich przybyłych turystów był budynek Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w niewielkiej miejscowości Łęczyce w powiecie wejherowskim. Impreza jest dobrze znana turystom w całej Polsce, nie dziwi więc liczne nią zainteresowanie. Mimo śnieżnej aury na trasę oprócz turystów pieszych i narciarzy wyruszyli także rowerzyści oraz kajakarze.

 

 

Uczestnicy trasy rekreacyjnej i długodystansowej podziwiać mogli m.in. uroki pradoliny rzek Łeby oraz Redy, zespół pałacowo-parkowy w miejscowości Bożepole Wielkie, a także pozostałości wiatraka holenderskiego w Pużycach. Drugiego dnia imprezy wszyscy turyści piesi udali się na zwiedzanie Lęborka. Jako ciekawostkę można nadmienić, że Lębork mieni się – kolebką telewizji. Jest to związane z faktem, iż właśnie w tym mieście w 1860 r. urodził się Paul Nipkow – wynalazca, który jako pierwszy na świecie zaprojektował rotującą tarczę analityczną (tzw. Dysk Nipkowa), umożliwiającą przekazywanie obrazu na odległość i stanowiącą podstawowy element pierwszych telewizorów. Nipkow opatentował swój wynalazek w 1884 r.

 

Grupa turystów z Solca aktywnie uczestniczyła w przygotowanych przez organizatorów konkursach oraz imprezie na orientację. Podczas zakończenia rajdu w dniu 20.02.2011 r. odbyła się miła uroczystość wręczenia pucharów, dyplomów i nagród. Cieszy fakt, że w gronie nagrodzonych znaleźli się także przedstawiciele Klubu „Horyzont”. Marcin Dominiak otrzymał nagrodę dla najwytrwalszego w gronie piechurów, natomiast Łukasz Wojtecki zwyciężył w zorganizowanym dla wszystkich uczestników rajdu konkursie krajoznawczo-turystycznym. Podsumowując, należy stwierdzić, że udział w rajdzie zakończył się pełnym sukcesem. Poza tym, udało się nawiązać kontakty z innymi turystami z województwa kujawsko-pomorskiego przybyłymi na rajd m.in. z Brzozy Bydgoskiej oraz ze Świecia.

Łukasz Wojtecki

Klub Turystów Pieszych "Horyzont"

Komentarz w tym Artykule
Musisz Zalogować się lub Zarejestrować aby wziąć udział w tej dyskusji.

Do tego forum nie masz dostępu

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane