XII Zlot Opiekunów SKKT z woj. Zachodniopomorskiego

W województwie zachodniopomorskim od 12 lat organizowane są spotkania dla opiekunów SKKT. Opiekunowie kół działających w PTTK, PTSM lub po prostu w szkołach spotykają się aby poszerzać swój warsztat krajoznawczy, rozmawiać i wymieniać doświadczenia.

Co działo się na Zlocie?

W roku 2011 Zlot dla Opiekunów SKKT zorganizowali Janusz Zbiorczyk i Małgosia Hazubska. Zlot odbył się w dniach 2-4 września w Szczecinie.
Bazę Zlotu przygotowano w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Cuma" mieszczącym się przy ul. Monte Cassino 19a.

Zlot rozpoczął się w piątkowe popołudnie spotkaniem z władzami, w którym udział wzięło ponad 50 opiekunów oraz osób zajmujących się turystyką młodzieżową. Podczas tego spotkania dyskutowano m.in. o bazie noclegowej PTSM znajdującej się na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz wymianach międzynarodowych, które są organizowane w ramach współpracy z Niemcami; inwestycjach związanych z infrastrukturą turystyczną na terenach leśnych przylegających do Szczecina. Głos zabrało także kilku działaczy PTTK z Oddziałów Szczecińskich, którzy prezentowali ofertę turystyczną przeznaczoną dla dzieci i młodzieży.
Po spotkaniu odbył się wspólny posiłek, po którym pełni energii uczestnicy Zlotu wzięli udział w spotkaniu z Januszem Rekowskim. Przedstawił on prelekcję pt. "Ciekawostki historyczne i przyrodnicze Pomorza Zachodniego". Po blisko 2,5 godzinnej prelekcji, w murach "Cumy" rozbrzmiały turystyczne piosenki.

Sobotę poświecono na poznawanie Szczecina. Wycieczka piesza, pod bacznym okiem przewodniczki, po Szczecinie odwiedziła m.in. Katedrę, Starówkę, Zamek, Wały Chrobrego. Gdzie uwieczniono uczestników na tle Muzeum Narodowego. Spod Muzeum autobusem wszyscy udali się na wycieczkę autokarową. Pierwszym przystankiem był Cmentarz Centralny, gdzie przewodnik szczegółowo zapoznał turystów z historią jego utworzenia, cmentarz jest perełką dendrologiczną. Wycieczka odwiedziła także Ostoje – Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy w Zakresie Energii Odnawialnej, gdzie zapoznano uczestników z tzw. zieloną energią oraz sposobami jej pozyskiwania. Nad malowniczym stawem znajdującym się na terenie Ośrodka przygotowano ognisko. Nad Jeziorem Szmaragdowym kolejnym przystankiem na trasie podziwiano malownicze krajobrazy powstałe w wyniku działalności człowieka. Na zakończenie bardzo aktywnego dnia odbył się koncert zespołu Do Góry Dnem

Niedzielne przedpołudnie poświecono przyrodzie. Uczestnicy Zlotu odwiedzili m.in. Park Kasprowicza - ogród Różanka – park Kownasa.

Zlot był okazją do nawiązania wielu znajomości, wymiany doświadczeń pomiędzy opiekunami, a także miejscem debaty w najważniejszych kwestiach związanych ze szkolnym ruchem krajoznawczo-turystycznym.

Gratuluje niestrudzonej organizacji Zlotów! Pozostaje tylko mieć nadzieję, że i w innych województwach doceniona zostanie idea wspólnych spotkań opiekunów SKKT.

 

Aleksandra Staszak
uczestniczka Zlotu

  • as_xii_zlot_opiekunow_1
  • as_xii_zlot_opiekunow_2
  • as_xii_zlot_opiekunow_3
  • as_xii_zlot_opiekunow_4
  • as_xii_zlot_opiekunow_5
  • as_xii_zlot_opiekunow_6
  • as_xii_zlot_opiekunow_7

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane