Rumskie Gimnazjum nr 4 zamieniło się w Hogwart

W nocy z 27 na 28 marca 2015 roku nasza szkoła zamieniła się w Hogwart. To już kolejna impreza turystyczna – rajd z cyklu „PRZYGODA”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Turystyki „Włóczykij” i Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne z Gimnazjum nr 4 w Rumi.

Tym razem była to wyprawa do „Szkoły Magii”, której scenariusz był inspirowany przygodami bohaterów Harrego Pottera. Uczestnicy zostali zaproszeni do rumskiego Hogwartu indywidualnymi listami, które zawierały m.in. zestaw koniecznego wyposażenia. Na tę noc Gimnazjum nr 4 przeobraziło się w naprawdę magiczną szkołę, niewiele odbiegającą wystrojem od tej opisanej w książce J. K. Rowling. Wszystkie sale lekcyjne były udekorowane kolorami domów Hogwartu, a wejść do nich pilnowały ruchome obrazy.

Rumia Hogwart

Rajd rozpoczął się w Galerii Rumia, gdzie uczestnicy pospiesznie udawali się na peron 9 i 3/4, następnie byli przewożeni wagonikami do stacji Hogsmeade, tam oczekiwał na nich prefekt, z którym udawali się w drogę do Hogwartu. W szkole, na Wielkiej Sali, Tiara Przydziału przydzielała uczestników do poszczególnych domów. Mechanizm „mówiącej” i ruszającej się tiary skonstruował absolwent szkoły. Gdy pojawili się już wszyscy uczestnicy w liczbie 121, dyrektor Dumbledore powitał nowych uczniów, a prof. McGonagall poinstruowała pierwszoklasistów o regulaminie szkoły. Po przejściu do swoich domów uczestnicy zostali podzieleni na dwanaście 10-cio osobowych drużyn, każda grupa otrzymała swój plan lekcji składający się z 12 przedmiotów. O godzinie 18:30 wszyscy wyruszyli w trasę na zajęcia, które były częścią Turnieju Domów. Na każdej lekcji drużyna mogła zdobyć 10 punktów. W niecodziennej atmosferze odbyły się lekcje o magicznie brzmiących nazwach: obrona przed czarną magią, eliksiry, zielarstwo, astronomia i numerologia, historia magii, zaklęcia i uroki, alchemia, transmutacja, wróżbiarstwo, opieka nad magicznym zwierzętami. A tak naprawdę były to mistrzowsko przygotowane zajęcia fizyki, chemii, biologii, astronomii, matematyki, przysposobienia obronnego, komunikacji, a przede wszystkim kreatywności. Dwa zadania realizowano w szkole, a pozostałe na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W trakcie wędrówki grupy miały okazję uwolnić skrzata domowego i przejść przez zakazany las. Po powrocie do szkoły odbył się jeszcze mecz quidditch’a na specjalnie skonstruowanych miotłach, a po nim uczta przygotowana przez szkolną ekipę stołówki, wzbogacona słodkościami przyniesionymi przez uczniów „czwórki”. Gdy Dumbledore zakończył swoje przemówienie, uczestnicy rozeszli się do swoich dormitoriów, gdzie odpoczywali lub uczestniczyli w grach planszowych. Uczniowie Hufflepuff'u i Gryffindoru grali aż do rana. W nocy nad bezpieczeństwem uczestników czuwały ruchome obrazy, a na korytarzach pojawiały się duchy i skrzaty domowe. Rankiem o godz. 7:30 odbyło się śniadanie, podczas którego dokonano podsumowania imprezy oraz wyłoniono zwycięzców Turnieju Domów. Zostali nimi przedstawiciele Gryffindoru. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy, nowy model sowy.

Rajd „Szkoła Magii” był imprezą dla 120 uczestników – uczniów rumskich szkół podstawowych – przygotowaną przez 80 organizatorów – wolontariuszy, z których większość stanowili nauczyciele, uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 4 w Rumi. Znaczna część tej ekipy pracowała bez przerwy ponad 24 godziny, by dać satysfakcję uczestnikom, a potem przystosować z powrotem szkołę do zajęć programowych. Myślę, że rozmach imprezy zaskoczył uczestników i ich opiekunów, a my – organizatorzy jesteśmy dumni, że się nam udało!

Galerie ze zdjęciami:
Galeria 1, Galeria 2, Galeria 3

Joanna Kuźba
opiekun SKKT „Włóczykij”
nauczyciel Gimnazjum nr 4 w Rumi

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane