Pierwsza piesza wycieczka nizinna PTK, Stara Dąbrowa - Puszcza Kampinoska

"Przez poznanie do umiłowania kraju przez umiłowanie do czynów ofiarnych" takie motto działania przyjęło powstałe w 1906 r. Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, które w 1950 r. w wyniku porozumienia z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim weszło w skład Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Miejscem wartym odwiedzenia przez turystów spod znaku PTTK jest pewna polanka w Kampinowskim Parku Narodowym. Położona jest ona nieopodal wsi Stara Dąbrowa przy rozejściu szlaków żółtego (w kierunku Nowej Dąbrowy) i niebieskiego (w kierunku Cybulic).
Na polance znajdziemy głaz pamięci wraz z tablicą informacyjną opowiadającą o historii PTK, PTTK a także niecodziennego wydarzenia jakim była pierwsza nizinna wycieczka. Od 2007 r. na polance dumnie rosną także 3 dęby o imionach Poznań, Kraków, Warszawa.


Właśnie w Puszczy Kampinoskiej 2 czerwca 1907 r. Polskie Towarzystwo Krajoznawcze zorganizowało pierwszą na ziemiach polskich nizinną wycieczkę pieszą. Prowadzili ją Aleksander Janowski oraz Kazimierz Kulwieć, główni inicjatorzy powstania PTK.
W wycieczce wzięło udział 387 osób, które przewieziono z Warszawy na brzeg Wisły w okolicach Kazunia za pomocą dwóch parostatków: "Kopernik III" oraz "Nadwiślanin".
Trasa wycieczki wiodła z Okolic Kazunia przez Łąki w Gniwniewicach, Leoncin, Teofile. Na skraju Puszczy zorganizowano postój aby zregenerować siły. Zdecydowano iż chętni mogą z Kazimierzem Kulwieciem udać się w głąb Puszczy (grupa dotarła do Starej Dąbrowy) pozostali razem z Janowskim wycieczkę zakończyli.

W 50 lat po tym wydarzeniu Mieczysław Orłowicz wraz z komitetem jubileuszowym przygotował wycieczkę historycznym szlakiem. Dla uczczenia tego wydarzenia sprzed lat. Od tamtej pory co 10 lat organizowane są wycieczki szlakiem pierwszej wycieczki nizinnej.

W Starej Dąbrowie w 80 rocznicę pierwszej wycieczki z inicjatywy Oddziału PTTK Śródmieście im. Aleksandra Janowskiego w Warszawie ustawiono głaz wraz z tablicą upamiętniający to wydarzenie.

W 100 lat od pierwszej wycieczki PTK obok głazu zasadzono 3 dęby. W nawiązaniu do symboliki odznaki organizacyjnej PTK, nadano im imiona: Kraków, Poznań, Warszawa. Drzewa posadzili przedstawiciele tych 3 środowisk turystyczno-krajoznawczych.

Na tabliczkach umieszczonych przy dębach czytamy:

Dąb "Kraków" posadzony w 100-lecie pierwszej zbiorowej wycieczki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego do Puszczy Kampinoskiej, w imieniu Oddziałów PTTK woj. małopolskiego turystów Krakowa i Małopolski przez Małopolskie Forum Oddziałów PTTK, Stara Dąbrowa 2.06.2007 r.

Dąb "Poznań" posadzony w 100-lecie pierwszej zbiorowej wycieczki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego do Puszczy Kampinoskiej, w imieniu Oddziałów PTTK woj. wielkopolskiego turystów Poznania i Wielkopolski przez Wielkopolską Korporację Oddziałów PTTK, Stara Dąbrowa 2.06.2007 r.

Dąb "Warszawa" posadzony w 100-lecie pierwszej zbiorowej wycieczki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego do Puszczy Kampinoskiej, w imieniu Oddziałów PTTK woj. mazowieckiego turystów Warszawy i Mazowsza przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK, Stara Dąbrowa 2.06.2007 r.

Obok głazu znajduje się tablica informacyjna, z której dowiedzieć się można o historii PTK, PTTK oraz pierwszej zbiorowej wycieczce nizinnej PTK.

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane