Poznajemy Ojcowiznę

Poznajemy Ojcowiznę Tarnów 2013 w opinnii weteranki konkursu

Nazywam się Daria Alechno, jestem absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Żarach w województwie lubuskim. W tym roku uczestniczyłam w Centralnym Zlocie Laureatów XX edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” po raz czwarty.
Niestety był to mój ostatni Zlot, ponieważ w tym roku skończyłam już edukację w szkole ponadgimnazjalnej. W Zlocie brali udział razem ze mną moja mama Jola i brat Krystian (zeszłoroczny laureat Grand Prix w kategorii szkół gimnazjalnych).

Tegoroczny Zlot Laureatów odbył się w województwie małopolskim w Tarnowie w dniach 17-19 maja 2013r. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego powierzył organizację Zlotu Oddziałowi PTTK Ziemi Tarnowskiej w Tarnowie, którego prezesem jest pan Andrzej Łabno. Zlot wspólnie z nim koordynowała pani Ewa Strojna.

W tegorocznym podsumowaniu konkursu wzięło udział przeszło stu laureatów i opiekunów. Zlot rozpoczął się 17 maja (piątek). Tarnów ma określenie „Polski biegun ciepła”. Wyrażenie to bardzo pasuje do tego miasta. W czasie Zlotu, przez cały czas mięliśmy wspaniałą pogodę.
Uczestnicy zostali zakwaterowani w dwóch ośrodkach. Część laureatów nocowała w Hotelu Ochotniczego Hufca Pracy, natomiast reszta w „Campingu pod Jabłoniami”.
W piątek od godziny 11:00 odbyły się dwie wycieczki autokarowe dla osób, które wcześniej zadeklarowały chęć zwiedzenia Zakładów Azotowych w Tarnowie. W godzinach 13-15 był obiad w restauracji „Kantoria”. Po południu wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy i wybraliśmy się na spacer po Tarnowie. Grupę do której należałam oprowadzała pani przewodnik Barbara Jagiencarz- Starzec. Zwiedziliśmy Kirkut (Cmentarz Żydowski), stare miasto (rynek), zobaczyliśmy Bimę (pozostałości po synagodze), pomnik Adama Mickiewicza, pomnik Władysława Łokietka, Park Strzelecki, pomnik Józefa Bema oraz obiekty sakralne. Po wspaniałej wycieczce wróciliśmy do „Campingu” na kolację. Organizatorzy przygotowali nam grilla połączonego z ogniskiem integracyjnym podczas którego odbył się wykład o Janie Szczepaniku, konkurs dla uczestników z nagrodami, a później wszyscy śpiewaliśmy piosenki biesiadne i turystyczne do późnego wieczoru.

W sobotę (18 maja) od godziny 7:00 było śniadanie. O 8:00 wszyscy uczestnicy wybrali się na autokarową wycieczkę po Ziemi Tarnowskiej. Pogoda od samego rana bardzo dopisywała, było ciepło i słonecznie. Zwiedziliśmy takie miejsca jak: Tuchów (kościół św. Jakuba, kościół i klasztor ojców redemptorystów, który obecnie jest Sanktuarium pw. Narodzenia Matki Bożej), Ciężkowice („Skamieniałe Miasto”), Bogoniowice (cmentarz z I wojny światowej), Kąśną Dolną (dworek Ignacego Jana Paderewskiego), Gromnik (bardzo ważny szlak handlowy), Lusławice (dworek Krzysztofa Pendereckiego), Zakliczyn, Melsztyn (ruiny zamku), Dębno (zamek, pomnik Jana Nepomucena, najstarszy w Polsce pomnik św. Kingi, kościół w stylu gotyckim), Wojnicz (kościół św. Wawrzyńca, kościół św. Leonarda, figurę św. Floriana, stare miasto) oraz Tarnów (kościół św. Rodziny, trzy kościoły drewniane, kościół pw. Św. Piotra i Pawła budowany w stylu neogotyckim wiślańskim). Podczas drogi pomiędzy miejscowościami pani przewodnik Barbara Jagiencarz-Starzec opowiadała nam wiele ciekawostek na temat Tarnowa i Ziemi Tarnowskiej. Po powrocie do „Campingu” ok godziny 14:00 był obiad. Następnie wszyscy mieli czas na przygotowanie się do najważniejszej części Zlotu.
O godzinie 16:00 spotkaliśmy się w Sali Lustrzanej na uroczystej gali rozdania nagród. Emocje, które towarzyszyły laureatom są ciężkie do opisania. Mówiąc w skrócie, wszyscy byli szczęśliwi, a co niektórym pojawiła się w oku łezka szczęścia.
O godzinie 19:00 uczestnicy Zlotu mieli grilla i dyskotekę, natomiast opiekunowie uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami władz PTTK, organizatorami i osobami zaproszonymi.
Szczęście nam bardzo sprzyjało, ponieważ w tym roku 18 maja była międzynarodowa noc muzeów. Wraz z moją mamą, bratem, panem Andrzejem Pisarczykiem (opiekunem mojej pracy) i kilkoma innymi osobami udaliśmy się zwiedzać muzea.
Zaczęliśmy od Ratusza. Następnie przeszliśmy do Muzeum Etnograficznego – jest to jedyne w Europie Muzeum Romów, gdzie akurat załapaliśmy się na wystawę dotyczącą ich obrzędów religijnych.

W niedzielę (19 maja) po śniadaniu odbyła się dla chętnych wycieczka, podczas której zaplanowane było zwiedzanie z przewodnikiem Starego Cmentarza Żydowskiego, a o godzinie 12:00 odbyło się oficjalne zakończenie imprezy na „Campingu pod Jabłoniami”. Z powodu dalekich podróży, część uczestników wyjechała zaraz po rozdaniu nagród lub w niedzielę wczesnym rankiem.

Mimo wysokiej temperatury żaden z uczestników Zlotu nie narzekał.
Wszystkim podobały się wycieczki i z dużym zainteresowaniem słuchali pani przewodnik.
Jak zawsze warunki do spania i organizacja były super, a organizatorzy przecudowni!!!
Niestety nie mogą być same plusy i dobre wspomnienia. Czas na wycieczkach leciał za szybko, a trzy dni na taki Zlot to stanowczo za mało!

Zachęcam wszystkich po brania udziału w tym konkursie. Warto poznawać swoją ojcowiznę. Pamiętajmy, że nie są to tylko miejscowości, ale także ludzie, którzy nas otaczają. Podczas Zlotu poznaliśmy wielu nowych wspaniałych ludzi, ale także starych, dobrych przyjaciół i znajomych.
Do końca życia będę wspominać te wspaniałe chwile podczas Zlotów.
Życzę wszystkim sukcesów.
Teraz pałeczkę przekazuję w ręce mojego brata Krystiana, który mam nadzieję, że będzie przez najbliższe lata reprezentował nasze nazwisko na następnych Centralnych Zlotach Laureatów.

Powodzenia, Daria Alechno, Żary

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane