Protokół XXVIII edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym protokołem prac Jury Etapu Centralnego XXVIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”.

Zgodnie z danym zawartymi w protokołach eliminacji wojewódzkich, w tegorocznej edycji konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, tylko na szczeblu wojewódzkim, oceniono 165 prac, przygotowanych przez 226 uczniów pod opieką 112 osób. Reprezentowali oni 82 szkół: podstawowych i ponadpodstawowych.

Podczas tegorocznego etapu centralnego oceniono 52 prace: w tym 37 prac ze szkół podstawowych, z czego 13 to prace multimedialne; 15 prac ze szkół ponadpodstawowych, z czego 5 to prace multimedialne. Z 9 województw nadesłano po jednej dodatkowej pracy, zgodnie z punktem IV ust. 8 lit. d regulaminu konkursu.

Obrady jury konkursowego odbywały się w dniach 10‒14 maja 2021 r. w siedzibie Zarządu Głównego PTTK w Warszawie.

Jury XXVIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krasomówczego „Poznajemy Ojcowiznę” etapu centralnego obradowało w składzie:

 • Andrzej Gordon, dziekan Kręgu Seniorów PTTK,
 • Paweł Zań, wielokrotny laureat konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, Oddział PTTK „Ursus” w Warszawie,
 • Lucyna Mańkowska, przewodnicząca Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK, Oddział PTTK w Kozienicach,
 • Aleksandra Korpysz, wiceprzewodnicząca Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK, Oddział PTTK w Chełmie,
 • Marcin A. Klemenski, sekretarz Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK, Oddział PTTK w Kościanie,
 • Marian Kurzyna, nauczyciel, członek Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK, prezes Oddziału PTTK w Biłgoraju,
 • Danuta Sosnowska, nauczycielka, członek Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK, Oddział Regionalny PTTK w Gdańsku,
 • Franciszek Dendewicz, nauczyciel, członek Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK, Oddział PTTK „Sudetów Wschodnich” w Prudniku,
 • Maria Janowicz, kierownik Centralnej Biblioteki PTTK im. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie,
 • Elżbieta Matusiak-Gordon, długoletnia redaktorka i sekretarz redakcji kwartalnika „Gościniec PTTK”.

W związku z tym, że nadesłane prace konkursowe zostały przygotowane w trudnej rzeczywistości pandemicznej, jury konkursowe pragnie wyrazić szczególną wdzięczność dla nauczycieli, jak i uczestników konkursu za ich trud.

Po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami jury postanowiło, że nagrody w etapie centralnym XXVIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” otrzymują:

Szkoły podstawowe

Grand Prix uczniów szkół podstawowych otrzymuje:

 • Miłosz Stężycki ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Chrobrego w Żarach (woj. lubuskie) za pracę: „Mój (poniemiecki) dom”, opiekun: Edyta Stężycka, Robert Młynarski.

W kategorii prac indywidualnych uczniów szkół podstawowych I nagrodę otrzymują ex aequo:

 • Malwina Dendewicz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Szybowicach (woj. opolskie) za pracę: „Bajki i bajeczki moich babć i cioć”, opiekun: Franciszek Dendewicz.
 • Maria Drążek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bądkowie (woj. kujawsko-pomorskie) za pracę: „Wieś i gmina Bądkowo w czasach zarazy”, opiekun: Józef Nowakowski.
 • Natalia Kwik ze Szkoły Podstawowej im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju (woj. lubelskie) za pracę: „Siedlisko – moje miejsce na Ziemi”, opiekun: Dorota Kwik.
 • Julia Urbańczyk ze Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie (woj. małopolskie) za pracę: „Mała Ojczyzna małego Polaka w małym obiektywie i opisie”, opiekun: Anna Okońska.

W kategorii prac indywidualnych uczniów szkół podstawowych II nagrodę otrzymuje:

 • Eliza Górska z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarach (woj. lubuskie) za pracę: „Jasień w sercu babci Wiesi”, opiekun: Stanisław Rudnicki.

W kategorii prac indywidualnych uczniów szkół podstawowych III nagrodę otrzymuje:

 • Karolina Sobaszkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Śniadeckiego w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie) za pracę: „Rzeźbienie jest moją autentyczną pasją. Opowieść o Eugeniuszu Izdebskim, artyście spełnionym”, opiekun: Sylwia Trojan.

W kategorii prac zbiorowych uczniów szkół podstawowych I nagrodę otrzymują ex aequo:

 • Maja Kęska i Zuzanna Świątek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bogucinie (woj. mazowieckie) za pracę: „ZOOM na las i mistrzowie kamuflażu”, opiekun: Mariola Gębska.
 • Aleksandra Czaja, Dominika Kupke i Pola Borsukowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kolonowskiem (woj. opolskie) za pracę: „Polskie drogi. Ze wschodu na zachód… Jak los rzucał naszych przodków po kraju. Opowiadania”, opiekun: Beata Jendryś.
 • Miłosz Urbanik, Cyprian Mielniczuk, Aleksander Knap i Marcelina Knap ze Szkoły Podstawowej im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju (woj. lubelskie) za pracę: „Opowieści pysznej treści… O podpałku, fajerczakach i innych biłgorajskich przysmakach...”, opiekun: Joanna Solska.

W kategorii prac zbiorowych uczniów szkół podstawowych II nagrodę otrzymują ex aequo:

 • Barbara Martin i Wiktoria Pawłowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Śniadeckiego w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie) za pracę: „Rodzinne historie, które umocniły naszą przyjaźń”, opiekun: Sylwia Trojan.
 • Miłosz Stężycki i Julian Stężycki ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Chrobrego w Żarach (woj. lubuskie) za pracę: „Żary z mapą w ręku”, opiekun: Olga Pająk.

W kategorii prac zbiorowych uczniów szkół podstawowych nie przyznano III nagrody.

W kategorii prac multimedialnych uczniów szkół podstawowych I nagrodę otrzymują ex aequo:

 • Zofia Wojtasik i Marcelina Wojtasik ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Nietulisku Dużym (woj. świętokrzyskie) za pracę: „Skały, skały, skały…”, opiekun: Aneta Tokarska-Wojtasik.
 • Maria Drążek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bądkowie (woj. kujawsko-pomorskie) za pracę: „Opowieść o tym, jak ratowano trzystuletni drewniany kościółek w Łowiczku”, opiekun: Józef Nowakowski.

W kategorii prac multimedialnych uczniów szkół podstawowych II nagrodę otrzymują ex aequo:

 • Alicja Firaś ze Szkoły Podstawowej im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej (woj. łódzkie) za pracę: „Przedbórz – Historia mojej ojcowizny, obiekty zabytkowe.”, opiekun: Sylwia Krieger.
 • Klara Hirachan, Oliwia Kowalska i Lena Kwarciak ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie (woj. śląskie) za pracę: „Legenda o rycerzu z Błeszna”, opiekun: Małgorzata Jarkiewicz.

W kategorii prac multimedialnych uczniów szkół podstawowych III nagrodę otrzymują ex aequo:

 • Mateusz Rymkiewicz i Jakub Rymkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie (woj. śląskie) za pracę: „Jaśnie oświecona Częstochowa”, opiekun: Joanna Pawłowska-Kramek.
 • Iga Krystkowska i Sebastian Robiński ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Chrobrego w Żarach (woj. lubuskie) za pracę: „Wybitni Żaranie naszą dumą”, opiekun: Marlena Olechno.

Nagrody specjalne

Nagrodę im. Łukasza Wojeckiego, ufundowaną przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK otrzymuje:

 • Anna Kietlińska i Roksana Papis z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Rusinowie (woj. mazowieckie) za pracę: „Historia głazami niesiona”, opiekun: Marzena Papis.

Szkoły ponadpodstawowe

Grand Prix szkół ponadpodstawowych otrzymuje:

 • Kamila Iskrzycka z Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie (woj. podkarpackie) za pracę: „Na styku kultur”, opiekun: Mirosława Zwierzchowska.

W kategorii prac indywidualnych uczniów szkół ponadpodstawowych I nagrodę otrzymują ex aequo:

 • Jakub Gumiński z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach (woj. mazowieckie) za pracę: „Od zawsze patriota – od dziś mój bohater”, opiekun: Joanna Kuźmińska.
 • Katarzyna Teresa Grudzień z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stefana Żeromskiego w Legnicy (woj. dolnośląskie) za pracę: „Podróż w jedną stronę”, opiekun: Marek Rabski.

W kategorii prac indywidualnych uczniów szkół ponadpodstawowych II nagrodę otrzymuje:

 • Kacper Pietras z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy (woj. dolnośląskie) za pracę: „50 lat okupacji i… wystarczy. Historia wojsk radzieckich w Legnicy”, opiekun: Ewa Stanecka-Spuła.

W kategorii prac indywidualnych uczniów szkół ponadpodstawowych nie przyznano III nagrody.

W kategorii prac zbiorowych uczniów szkół ponadpodstawowych nagród nie przyznano.

W kategorii prac multimedialnych uczniów szkół ponadpodstawowych I nagrodę otrzymują:

 • Weronika Piontke i Wojciech Piontke z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Bosko w Rumi (woj. pomorskie) za pracę: „Moja rodzina kiedyś... i dziś”, opiekun: Hanna Topolska.

W kategorii prac multimedialnych uczniów szkół ponadpodstawowych II nagrodę otrzymują ex aequo:

 • Zuzanna Chrapek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach (woj. mazowieckie) za pracę: „Zabytki i atrakcje Ziemi Kozienickiej”, opiekun: Joanna Kuźmińska.
 • Nikola Żarnowska z Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach (woj. lubuskie) „Chełmica – moja miejscowość”, opiekun: Marek Pawlaczek.

W kategorii prac multimedialnych uczniów szkół ponadpodstawowych nie przyznano III nagrodę.

Nagrody specjalne

Nagroda Centralnej Biblioteki PTTK im. Kazimierza Jakuba Kulwiecia – Angelika Cholewińska z Zespołu Szkół Technicznych w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie) „Anna Wazówna niepospolita kobieta I Rzeczypospolitej”, opiekun: Anna Rudzka.

Zgodnie z punktem V.3 regulaminu konkursu, jury po raz kolejny przyznało Nagrodę im. Heleny Cieślak – Członka Honorowego PTTK, pomysłodawczyni konkursu. Nagrody otrzymują opiekunowie, szczególnie zasłużeni w przygotowywaniu dotychczasowych uczestników i laureatów konkursu. W tegorocznej edycji konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” otrzymuje ją:

 • Dorota Kwik

Warszawa, 14 maja 2021 roku

polecane