Poznajemy Ojcowiznę

Na tropie Szopena, pod niebem Kopernika...

czyli relacja z Centralnego Zlotu Laureatów XVII edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”, który odbył się w dniach 14-16 maja 2010 roku.

Jego bezpośrednim organizatorem był Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu. Współorganizatorzy to Zarząd Główny PTTK, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Rada Programowa ds. Młodzieży Szkolnej ZG PTTK, Urząd Miasta Torunia, Redakcja „Poznaj swój kraj” oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu. Dzięki rewelacyjnej organizacji, impreza ta była wspaniała pod każdym względem. Serdeczna atmosfera pomiędzy uczestnikami towarzyszyła nam na każdym kroku, a ciekawe miejsca, jakie odwiedziliśmy oddawały ideę konkursu.

Już na początku imprezy, zaraz po zakwaterowaniu mogliśmy wejść w typowo toruński klimat, odwiedzając planetarium. Po seansie nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy i przywitanie uczestników przez Prezesa OM PTTK w Toruniu, Henryka Miłoszewskiego. Następnie, po kolacji, wyruszyliśmy na wycieczkę ścieżkami toruńskiej starówki. Mimo niefortunnej pogody, zwiedziliśmy wszystkie zaplanowane obiekty. Dodatkowo organizatorzy postarali się o wzbudzenie ciekawości uczestników poprzez „niespodziankę”. Było nią nic innego jak rejs statkiem! Nikt chyba nie wątpi w to, że Toruń prezentuje się rewelacyjnie właśnie nocą. Widok ze statku umożliwił nam podziwianie rewelacyjnych widoków.

Następnego dnia, wypoczęci i gotowi do dalszego zwiedzania, wyruszyliśmy autokarem w trasę. Podczas jazdy odwiedzaliśmy miejscowości związane z Fryderykiem Chopinem. Wszyscy niewątpliwie zafascynowani osobą tego geniusza muzycznego zagłębialiśmy się w jego życie, które jak się okazuje wiązało się również z takimi miejscami jak Płonne czy Szafarnia, gdzie w dość kreatywny sposób zbieraliśmy wiedzę o artyście. Następnie przyszedł czas na Brodnicę, i co się z tym wiążę kolejną niespodziankę. Chyba każdemu uczestnikowi zapadnie w pamięci spotkanie w Ratuszu Brodnickim. Okazało się, że miał nas tam powitać sam Burmistrz Miasta Wacław Derlicki, jednak z przyczyny choroby, zostaliśmy serdecznie przyjęci przez Panią Marię Rutka-Celmer. Po szczerych gratulacjach, prezentacji i dyskusji, otrzymaliśmy skromne upominki oraz zostaliśmy zaproszeni na pyszny poczęstunek. Następnie nie zwlekając ruszyliśmy w miasto, by móc nacieszyć się nim jak najdłużej. Razem z panią przewodnik odwiedziliśmy najciekawsze miejsca w Brodnicy, m. in. Wieżę Obronną, na której, po trudnych zmaganiach z pokaźną ilością schodów, mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę miasta. Niestety dzień dobiegał końca, a co się z tym wiąże, musieliśmy pożegnać się z Brodnicą. Po powrocie do miejsca zakwaterowania mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z organizatorami konkursu, oglądając prezentacje multimedialne przygotowane przez naszych kolegów i koleżanki.

W ostatni dzień imprezy, od rana, wybraliśmy się raz jeszcze na zwiedzanie Torunia. Wzbogaciliśmy się w wiedzę o legendy, historię miasta oraz podziwialiśmy wszystkim już znany pomnik Mikołaja Kopernika, bo chyba nic bardziej nie kojarzy się z Toruniem, jak postać słynnego, wybitnego astronoma. Następnie udaliśmy się do Ratusza Staromiejskiego, gdzie w Sali Mieszczańskiej już niebawem mieliśmy poznać wyniki tegorocznego konkursu. Cała uroczystość przebiegała w pozytywnej atmosferze, czego dowodem mogły być nieustające uśmiechy na twarzach uczestników. W podsumowaniu uczestniczyli Prezes ZG PTTK Lech Drożdżyński, Sekretarz Generalny ZG PTTK Andrzej Gordon, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Michał Korolko oraz Naczelnik Wydziału Turystyki Marcin Habel. Po otrzymaniu dyplomów i nagród, zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek, a następnie udaliśmy się na obiad. To była ostatnia okazja do pożegnania się. Następnie każdy z nas rozjechał się w inną stronę…

Myślę, że chwile spędzone na zlocie laureatów, pozostaną nam długo w pamięci. W niezwykły sposób została tu połączona możliwość zwiedzania Torunia i okolic, z oficjalną i ostateczną częścią konkursu. Takie imprezy umożliwiają młodym ludziom poznawanie naszego kraju i uświadamiają, jak ważna jest pamięć o „małych ojczyznach”. Właśnie tego typu wyjazdy wzbogacają naszą wiedzę i zakorzeniają w nas konieczność pielęgnowania tradycji. Moim zdaniem zlot ten był bardzo ciekawym doświadczeniem oraz niezapomnianą przygodą dla każdego uczestnika.

Aleksandra Kowalska
Gimnazjum w Stawkach (woj. kujawsko-pomorskie)

 

Fotoreportaż ze zlotu. Autor Paweł Zań.

Uroczyste wręczenie nagród uwiecznił na fotografii Pan Włodzimierz Gązwa.

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane