Rusza XXIV edycja Konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”

Nadeszła pora organizacji XXIV edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Nie ma miejsc nieciekawych, ludzi bez historii, natury bez uroku. Są jedynie miejsca, ludzie i przyroda, które trzeba odkryć, by inni mogli je poznać. Warto poświęcić swój czas, wzmóc dociekliwość, czasami przełamywać nieśmiałość, a nawet pokonać lęk, by poznać swoją Ojcowiznę.

Laureaci Etapu Centralnego spotkają się 26-28.05.2017 w Witnicy na Ziemi Gorzowskiej, by wspólnie poznać trzy parki: drogowskazów i słupów milowych cywilizacji, dinozaurów i dendrologiczny PTTK. Oczywiście poznają też - co najważniejsze - podobnych sobie „poszukiwaczy”!

Patronem medialnym Konkursu jest czasopismo „Poznaj Swój Kraj”.

 Co o Konkursie wiedzieć trzeba?

Do Konkursu mogą przystąpić uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Do wyboru są dwie formy przygotowania pracy. Pierwsza to opracowanie pisemne. Oddzielnie oceniane są prace przygotowywane indywidualnie i zespołowo, przy czym zespoły mogą być maksymalnie czteroosobowe. Drugą formą są prace multimedialne, czyli prezentacje, filmy, witryny internetowe. W tej kategorii nie ma podziału na opracowania indywidualne i zespołowe.

Prace powinny nawiązywać do tytułu Konkursu, czyli w różny sposób odkrywać Małe Ojczyzny. Tematyka może obejmować historię miejscowości, jej położenie, krajobraz i stan środowiska, tradycje i zwyczaje, obiekty zabytkowe i miejsca pamięci. Prace mogą przedstawiać ludzi zasłużonych dla miejscowości, regionu i kraju. Warto odkryć ciekawe ścieżki krajoznawczo-turystyczne, historię szkoły, tradycje SKKT PTTK. Można przedstawić losy swoich bliskich i rodaków poza granicami kraju, dzieje rodziny, nawiązać do aktualnych wydarzeń, rocznic i jubileuszy. Dobra praca powinna być opowieścią, a nie tylko przedstawieniem i opisaniem faktów. Nawet bogato udokumentowany temat nie będzie interesujący, jeśli autor nie zawrze własnej oceny, nie odda emocji, które towarzyszyły powstawaniu pracy. Warto zadbać o poprawność językową i estetykę opracowania. Dobrze widziane są zdjęcia, dokumenty, mapy i własne ilustracje, które uzupełniają treść. Do pracy powinno zostać dołączone zestawienie źródeł, z których autorzy czerpali informacje. Koniecznie trzeba pamiętać o przestrzeganiu praw autorskich, w przypadku korzystania z fotografii i materiałów wykonanych przez innych autorów.

Informacji o Konkursie należy szukać w oddziałach PTTK w całej Polsce. Jeśli w Waszej okolicy nie ma organizatora eliminacji, należy zwrócić się z zapytaniem do jednostki regionalnej PTTK lub bezpośrednio do Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej ZG PTTK. Tam na pewno każdy zostanie poinformowany, gdzie powinien złożyć swoją pracę. Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.

Dodatkowych informacji o konkursie szukajcie także na Facebooku/PoznajemyOjcowizne lub napiszcie maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

 

 

polecane