OMTTK PTTK

Turystyka łączy pokolenia! Święto turystyczno-krajoznawczej młodzieży, Świeradów Zdrój – Lwówek Śląski, 31 maja – 3 czerwca 2012

Świeradów Zdrój przez cztery dni gościł uczestników XL – jubileuszowego – Finału Centralnego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno - Krajoznawczego PTTK. Finał Turnieju zawitał na Dolny Śląsk za sprawą działaczy Oddziału PTTK w Lwówku Śląskim, czyli mieszkańców Lwówka, Świeradowa, Wlenia, Piechowic, i innych miast Dolnego Śląska.

31 maja wszystkie drogi, nie tylko młodzieży, ale wolontariuszy i sędziów konkurencji prowadziły w Góry Izerskie. Turniej jest imprezą wielodyscyplinową, skierowaną do dzieci i młodzieży, jego finał stanowi okazję do integracji zwycięzców eliminacji wojewódzkich. Podczas zmagań finałowych nagrodzono najlepszych uczestników i reprezentacje województw. W tym roku szkolnym, w całym kraju Turniej realizowany był w ramach „Roku Szkoły z Pasją” ogłoszonego przez Ministra Edukacji Narodowej.

W turniejowe szranki finału stanęły trzyosobowe drużyny – reprezentacje 15 województw, zabrakło drużyn z województwa warmińsko-mazurskiego. W kategorii szkół podstawowych wystartowało 16 drużyn, w tym poza klasyfikacją dwie reprezentacje woj. dolnośląskiego, w kategorii szkół gimnazjalnych 16, w tym poza klasyfikacją jedna reprezentacja woj. dolnośląskiego, a w ponadgimnazjalnej 18 drużyn, w tym poza klasyfikacją trzy reprezentacje woj. dolnośląskiego.
Przez cztery dni finału, oprócz udziału w konkurencjach, młodzież poznawała piękno Gór Izerskich. Pomimo deszczowej pogody, panowała wspaniała atmosfera jaką udało się stworzyć wspólnie uczestnikom, sędziom konkurencji oraz wychowawcom i opiekunom.

A było to tak…

Uczestników imprezy z otwartymi rękami powitano w hali spacerowej uzdrowiska. Na czele powitalnego orszaku stali m.in. Wojciech Król – prezes Zarządu Oddziału PTTK w Lwówku, gospodyni obiektu Pani Anna Brzózko-Jaworska – kierownik działu marketingu Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa oraz Wiesława Stasik – Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie Zdroju. Podczas otwarcia obecni byli również Roman Bargieł – sekretarz generalny Zarządu Głównego PTTK, Henryk Miłoszewski – wiceprezes ZG PTTK odpowiedzialny za sprawy dzieci i młodzieży, Piotr Niewiadomski – członek ZG PTTK, Marek Bogusz – wiceprzewodniczący Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej ZG PTTK. Ceremonie otwarcia jak i zamknięcia w bardzo sprawny sposób wspólnie prowadzili Teresa Fierkowicz – Komendant Turnieju i Paweł Idzik – Skarbnik Turnieju.
Podczas uroczystego otwarcia przedstawiono liczną grupę organizatorów w tym szczególnie koordynatorów grup i sędziów konkurencji – wszyscy ubrani byli w czerwone koszulki, wyróżniając się spośród uczestników i opiekunów, którzy przywdziali białe koszulki.
Pierwsze spotkanie wszystkich uczestników było okazją do wyjaśnienia zagadki, dlaczego logo Turnieju otaczają zielone żabki. Dzieci ze Szkolnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego PTTK „Świeradowskie Orły” – zwane „Żabkami” podczas występu zilustrowały legendę o źródłach wody radoczynnej. Na scenie pojawił się także zespół ludowy „Podgórzanie” prezentując swój program artystyczny. W występie wzięło udział kilkunastu uczestników turnieju wspomagając zespół.
Wieczór pierwszego dnia był okazją do odprawy opiekunów i kapitanów drużyn. Wyjaśniono zasady udziału w poszczególnych konkurencjach, omówiono szczegółowo przebieg całego finału.
Podczas Turnieju młodzież zmierzyła się m.in. z testem krajoznawczym, testem wiedzy o terenoznawstwie i topografii, rowerowym torem przeszkód. Każda drużyna musiała wykazać się znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. W ramach Turystycznego ABC na terenie Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie rozstawiano namioty, pakowano plecaki na górskie wycieczki, rozpoznawano zabytki Dolnego Śląska, a dzięki pomocy Straży Pożarnej pokonywano przeszkodę terenową, w siedzibie nadleśnictwa natomiast rozpoznawano rośliny i zwierzęta. Starty młodych turystów w poszczególnych konkurencjach obserwowali goście – przedstawiciele władz PTTK.
W trzecim dniu zmagań z niecierpliwością w hali spacerowej wyczekiwano pierwszych wyników kiedy to przyszło zmierzyć się z Imprezą na Orientację. Trasa przygotowana przez Adama Pawłowicza i Adama Palbowa dała w kość niejednemu z uczestników, jednak nikt nie płakał i nie narzekał na zacinające się kompasy, wszyscy uczestnicy z uśmiechami wracali na metę. Oprócz sędziów czekały tam na młodzież upominki z okazji Dnia Dziecka.
Podczas gdy młodzież drugiego dnia wieczorem uczestniczyła w dyskotece, trzeciego w prezentacji regionów i przeglądzie piosenek turystycznych, w pocie czoła pracował sztab turnieju. Sędziowie konkurencji do późnych godzin, najczęściej do drugiej-trzeciej w nocy sprawdzali testy i przeliczali punkty. Do końca trwały ostatnie szlify tabeli wyników, druk dyplomów możliwy był dopiero w późnych godzinach sobotnich i wczesnych godzinach niedzielnych.

Czas na podsumowanie

Niedzielne przedpołudnie przyniosło rozwiązanie worka nagród. W podsumowaniu wzięli udział Lech Drożdżyński – prezes Zarządu Głównego PTTK, Wojciech Król –prezes Zarządu Oddziału PTTK w Lwówku Śl., Wiesław Krzewina – Nadleśniczy Nadleśnictwa Świeradów, Dawid Kopeć – naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu Lwóweckiego, Anna Bałazy - przedstawiciel Gminy Świeradów, Anastazja Rams – przedstawiciel SKI SUN, Agnieszka Łętkowska – zastępca dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra, Wojciech Zembik – Starostwo Lubańskie, Anna Brzózko - Kierownik działu marketingu Uzdrowiska Świeradów Zdrój (gospodarz bazy turnieju), Wiesława Stasik – Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie Zdroju.
Finał był okazją do podziękowań. Dyplomy PTTK za pomoc i współpracę otrzymali Pani Anna Brzózko oraz Uzdrowisko Świeradów Zdrój, Miejski Zespół Szkół w Świeradowie Zdroju i Urząd Gminy Świeradów Zdrój. Z rąk Prezesa ZG PTTK, Złote Honorowe Odznaki PTTK otrzymali Wojciech Król, Sławomir Sobieski, Srebrne Honorowe Odznaki PTTK otrzymali Tomasz Zabłocki, Krzysztof Król, Złotą Odznakę za Pracę Wśród Młodzieży otrzymał Mieczysław Józefowicz.
Jako, że wszyscy uczestnicy są wygranymi, każdy z nich otrzymał jakiś upominek książkowy lub rzeczowy. Oddzielne nagrody otrzymali członkowie drużyn które zajęły pięć pierwszych miejsc. Radości i wyjść na scenę zdawało się nie być końca. XL finał dobiegał końca, jednak tuż przed samym zakończeniem sędziowie ubrani w czerwone koszulki niespodziewanie weszli na scenę, by zaśpiewać „40 lat minęło jak jeden dzień”. Po takim artystycznym popisie prezes Towarzystwa Lech Drożdżyński pożegnał wszystkich uczestników, podziękował organizatorom życzył, aby realizacja Turnieju tak sprawnie poszła kolejnym organizatorom. Tak zakończyła się jubileuszowa edycja OMTTK.
Turniej był okazją do ponadpokoleniowej integracji. Do rywalizacji ramię w ramię z uczniami szkół ponadgimnazjalnych stanęła drużyna „weteranów” Turnieju, która w 1982 r. zwyciężyła w kategorii szkół ponadpodstawowych. Dodatkowo w sztabie organizacyjnym wolontariusze, w większości absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, odbierali pierwsze szlify organizacyjne od wprawionych w organizację kolegów. W większości sędziowie konkurencji przed laty sami brali udział w Turnieju była to więc impreza nieco sentymentalna. Wojtek Król, inicjator i dobry duch całego zamieszania, sam podczas tego finału świętował swoje 20-lecie udziału w Turnieju.

Oficjalny protokół.
Galeria zdjęć.

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane